صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

کمالی بیان کرد: چرخ آموزش و پرورش خوب نمی چرخد و نباید با عملکردمان، آن را خراب تر کنیم. چنانچه مدارس غیردولتی را حذف کنیم، شاهد بحران خواهیم بود و اگر این اتفاق بیافتد، به مسئولیت شرعی، قانونی و اخلاقی بچه ها توجه نکرده ایم.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع خصوصی سازی در بخش آموزش؛ چالش ها و راهکارها و با حضور ابوالفضل کمالی محقق و پژوهشگر در حوزه آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

ابوالفضل کمالی در آغاز ضمن اشاره به مشکلات حوزه آموزش و کنکور در کشور، گفت: وقتی علت ها را بررسی می کنیم، شاهد هستیم دولت ها دو گانه عمل می کنند یعنی در حرف آموزش و پرورش را خیلی مهم تلقی می کنند اما در عمل این نهاد، اولویت آخرشان هم نیست که برای نمونه می توان به زمانی که بودجه در نظر گرفته می شود، اشاره کرد.

وی اضافه کرد: معیشت معلم ها امروز یک چالش است و این موضوع نمونه کاملی است که نشان می دهد از حرف تا عمل فاصله زیادی وجود دارد. متاسفانه مسائلی پیش آمده است که سبب شده مدارس دولتی دیگر جوابگوی نیازها نباشند. متاسفانه با سیاست گذاری های اشتباه و عملکرد دو گانه، مدارس دولتی را از ریل اصلی خارج کرده ایم.

این محقق و پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش در گفتگو با رادیو گفت و گو به مشکلات مدارس دولتی اشاره کرد و اظهار داشت: ظرفیت و گنجایش مدارس دولتی اندک است اما با این وجود تعداد زیادی دانش آموز در این مدارس گنجانده ایم در حالی که وضعیت اقتصادی مردم اصلا خوب نیست. بدون تردید یک معلم امکان تدریس به یک کلاس 45 نفره را ندارد.

وی از سیاست های دوگانه دولت نسبت به مدارس دولتی گفت و اظهار کرد: از یک طرف، دولت یک ریال سرانه به مدارس دولتی پرداخت نمی کند و از طرف دیگر، پرداخت هر گونه وجه از خانواده ها را ممنوع می کند و این قوانین بد، منجر به تخلف می شود و به همین جهت مردم مجبور هستند مدارس غیر دولتی را انتخاب کنند.

کمالی تصریح کرد: چرخ آموزش و پرورش خوب نمی چرخد و نباید با عملکردمان، آن را خراب تر کنیم. اگر چنانچه مدارس غیر دولتی را حذف کنیم، شاهد بحران خواهیم بود و اگر این اتفاق بیافتد، به مسئولیت شرعی، قانونی و اخلاقی بچه ها توجه نکرده ایم. در حالی که بحران معلم و نیروی انسانی در آموزش و پرورش داریم اما مدارس غیر دولتی با 110 هزار معلم، به آموزش و پرورش کمک زیادی کرده است.

مرتبط با این خبر

  • اصلاح طلب یا اصولگرا فرقی ندارد؛ دست دزد باید کوتاه شود

  • خصوصی سازی یا تاراج بیت المال؟! +صوت

  • حاضرم گزارش خودروسازیها را به وزارت اطلاعات ارائه دهم!

  • تنها راه نجات اقتصاد کشور خصوصی سازی است

  • خصوصی کردن اموری که سی سال دولتی بوده، کار بسیار سختی است

  • برای برند سازی بنزین باید شرکت ملی پخش به بخش خصوصی واگذار شود

  • شرط لازم و کافی برای برند سازی بنزین، در خصوصی کردن همه بخش ها است

  • جدی ترین چالش خصوصی سازی،مقررات زدایی است

  • شرکت هایی که کالا و خدمات یارانه ای دارند را نمی توان به بخش خصوصی واگذار کرد

  • نوسانات موجود در بازار بورس،امری بدیهی و جزء ذات آن است.