گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

معاون درمان وزارت بهداشت: کاهش پرداخت از جیب، از مهمترین دستاوردهای طرح تحول سلامت است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یکی از اساسی ترین کارها در طرح تحول سلامت کاهش پرداخت مردم از جیب خودشان بود و در این راستا برای روستایی‌ها بر اساس نظام ارجاع پرداخت از جیب از 37درصد به 5درصد و برای بخش شهری نیز به 10درصد کاهش پیدا کرد.

1398/04/04
|
09:03

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع طرح تحول نظام سلامت و پوشش همگانی سلامت و با حضور دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

قاسم جان بابایی در آغاز با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت یک برنامه مطالعه شده در دولت یازدهم بود، گفت: برنامه ریزی این طرح بر اساس سه محور توسعه عدالت در سلامت، دسترسی بهتر و بیشتر مردم و همچنین ارائه خدمات با امنیت بالا و با قیمت مناسب است. قبل از طرح تحول سلامت هزینه های پرداخت از جیب مردم در بخش سلامت و خارج از سیستم دولتی حدود 55 درصد و در بیمارستان های دولتی 37 درصد بود.

این مقام مسئول افزود: خوشبختانه یکی از اساسی ترین کارها در طرح تحول سلامت این بود که هزینه پرداخت مردم از جیب خودشان کمتر شود و در این راستا برای روستایی ها بر اساس نظام ارجاع، پرداخت از جیب از 37 درصد به 5 درصد و برای بخش شهری نیز به 10 درصد کاهش پیدا کرد. همچنین در بخش خصوصی و درمان مشکلات سرپایی، از 55 درصد به 36 درصد کاهش یافت.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره علل کاهش هزینه اظهار کرد: دولت در طرح تحول سلامت تخت های بیمارستانی را اضافه کرده و در این مدت حدود 30 هزار تخت بیمارستانی توسط دولت اضافه شده است. این تخت های بیمارستانی نوبت انتظار را به حداقل رسانده است.

وی افزود: همچنین نزدیک به 500 کلینیک ویژه برای خدمات سرپایی دیده شده است. قبل از طرح تحول سلامت تنها دو منطقه وجود داشت که گاهی خدمات اورژانس هوایی انجام می داد اما در حال حاضر 42 پایگاه اورژانس هوایی داریم که تاکنون بالغ بر 15 هزار ماموریت انجام داده اند که خیلی از آن ها در مناطق صعب العبور بوده اند.

جان بابایی در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره دیگر دستاوردهای طرح تحول سلامت بیان کرد: در طی این طرح حدود 2 هزار آمبولانس به ناوگان کشور اضافه شد که باعث تسهیل امدادرسانی شد.
همچنین توزیع پزشک متخصص نیز بیشتر شد و تاکنون حدود 6 هزار پزشک متخصص طرح در مناطق کشور داریم که نیمی از این پزشکان در مناطق محروم کشور مستقر شده اند.

وی در رادیو گفت و گو ادامه داد: همچنین به دلیل تسهیلاتی که این طرح در اختیار مادران باردار قرار داده است تاکنون نزدیک به دو میلیون و 200 هزار زایمان طبیعی رایگان داشته ایم و این باعث کاهش 8 درصدی سزارین شد و حتی در بعضی از استان ها به آمار بین المللی رسیده ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت توسعه مراکز ناباروری را از دیگر ثمرات طرح تحول سلامت دانست و عنوان کرد: در حال حاضر 84 مرکز ناباروری در کشور داریم که 40 مرکز آن خصوصی است و در مراکز دولتی در حال ارائه خدمات نزدیک به رایگان هستیم. این خدمت سابقه نداشته است و این باعث ترویج زایمان و افزایش رشد جمعیت و جلوگیری از ناپایداری خانواده ها می شود.

جان بابایی درباره پرونده الکترونیک سلامت بیان کرد: پیش بینی این است که تا پایان سال به پوشش مناسب و خوبی در این حوزه خواهیم رسید و این موضوع پیش نیاز پزشک خانواده و ارجاع داشتن پرونده الکترونیک سلامت است. این بخش ها قطعاتی هستند که در یک ریل به هم پیوسته قرار دارند و خوشبختانه همه این بخش ها در کشور انجام شده است و تنها باید ریل گذاری آن ها انجام شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی