گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

كارشناس ارشد فضای مجازی: برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم

کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه نبرد جمهوری اسلامی در عرصه سایبر نیز همانند زمین به دفاع معطوف است، تصریح کرد: برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم.

1398/04/04
|
10:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ظرفیت‌های ممتاز جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تهدیدات سایبری بیگانگان) با حضور مهندس صادق گرجی‌زاده، کارشناس ارشد فضای مجازی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

صادق گرجی‌زاده در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در حال حاضر دنیا این مرزبندی را انجام داده که به چه شکل حاکمیت خودش را حفظ بکند؟ اما کشورهایی که می‌خواهند از این حاکمیت بیرون بیایند یا لااقل اگر در این حاکمیت هستند، مرزهای خودشان را به خوبی ترسیم کنند که به موقع بتوانند از آنها حفاظت یا صیانت کنند، در حوزه‌های مختلف سایبری اعم از زیرساختی، فیزیک و ارتباطی و زیرساخت‌های ادراکی، منطقی و شناختی مرزهای خودشان را تبیین کردند.

وی افزود: وقتی مرزها خوب تبیین نمی‌شود، دستگاه‌های متولی نیز نمی‌دانند از چه مرزی به چه شکلی صیانت بکنند. اگرچه امروز در دستگاه‌ها عزمی برای این صیانت از مرزها وجود دارد، اما چون فرایند مناسبی شکل نگرفته و چارچوب‌ها وجود ندارد، صیانت به درستی انجام نمی‌شود. شاید مسئولان به یکدیگر اتهام هم وارد کنند که آن قسمت وظیفه شماست و .... در نهایت این کار است که بر زمین می‌ماند. بنابراین کار اساسی که نیاز است در این حوزه شکل بگیرد، قبل از اینکه هر کاری انجام شود، این مرزها را به خوبی با شاخصه‌های علمی و فنی تبیین کنیم و دستگاه‌هایی که در این حوزه نقش دارند، نقش‌شان را به طور کامل مشخص و ابلاغ کنیم، پس از آن مطالبه کنیم. در این صورت دیگر کسی نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت و ولنگاری که اکنون در فضای مجازی است، شانه خالی کند.

کارشناس حوزه سایبر پدافند غیرعامل ادامه داد: بنابراین نیاز است که حاکمیت مرزهای سایبری و تعیین وظیفه و محدوده هر مسئول در دستور کار قرار بگیرد، اگرچه این موضوع بیشتر به شورایعالی فضای مجازی ربط دارد و نیاز است که راهبردهای خودش را در این حوزه تبیین و ابلاغ و از دستگاه‌های زیربط مطالبه بکند.

صادق گرجی‌زاده با اشاره به سلاح‌های سایبری گفت: سلاح برای تخریب، جاسوسی، فریب و سرقت و امثال آن تولید می‌شود. حال ابزارهایی هستند که این نام را ندارند اما کارکرد سلاح را انجام می‌دهند. اما این سلاح‌ها وقتی حالت امنیت ملی پیدا می‌کند، آن موقع دیگر نام سلاح می‌گیرد. از طرفی بنا بر راهبرد دفاعی کشورها، این سلاح‌ها با این اهداف تولید می‌شود. برای نمونه خیلی کم می‌شنوید که کشوری مانند چین بخواهد عملیات خرابکارانه،تخریب و از کار انداختن یا اختلال انجام دهد، چون راهبرد دفاعی چین و سلاح‌های آن در فضای سایبری، جاسوسی و سرقت است.

وی افزود: اما رژیم‌صهیونیستی چون در یک باتلاق گرفتار است، راهبرد دفاعی‌اش بیشتر حالت تهاجمی، اختلال و از کار انداختن و بعد از آن جاسوسی و کارهای دیگر را در دستور کار خود دارد. اما ما بیشتر در حوزه دفاعی هستیم، قاعدتا واژه سلاح را به ابزارها و سامانه‌های این حوزه نمی‌دهیم، بلکه به آنها عنوان سامانه‌های دفاعی می‌دهیم. لذا سامانه‌ها و ابزارهای دفاعی یکسری نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای پایه و اساسی است که وقتی ما در لایه خودش آنها را بومی‌سازی و تولید بکنیم، به طور عملی یکی از سکوهای دفاعی سایبری را مستحکم می‌کنیم و به قولی بومی‌سازی می‌کنیم که اجازه ورود دشمن را ندهیم.

کارشناس فضای مجازی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اصطلاح اشغال سایبری را مطرح کردیم، این واژه سال‌هاست که به کار می‌رود و در واقع درباره کشورهایی کاربرد دارد که وابسته به تجهیزات سایبری هستند در آنها اتفاق افتاده است. حال ممکن است، اشغال در بعد لایه فیزیکی فضای سایبری، منطقی و اطلاعاتی یا فضای ادراکی شناختی باشد و اکنون نیز این اشغال وجود دارد و حتی در کشور ما اتفاق افتاده است. اما قوت و ضعف و میزان این اشغال در کشورهای مختلف متفاوت است و درجات مختلفی دارد. اگر ما بخواهیم میزان این اشغال را در پدافندی و سایبری هر روز کمتر کنیم، چاره‌ای نداریم جز اینکه در سه سطوح کلان به سمت بومی کردن حرکت کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی