گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مسئول توسعه نیروی انسانی ستاد فناوری نانو بیان كرد: ظرفیت تولید نانو در کشور دو برابر وضعیت فعلی است

رضایت به وضعیت تولید دارو و نانو دارو در کشور اشاره و تصریح کرد: ظرفیت کشور برای تولید دارو بیش از دو برابر وضعیت موجود است اما به حدی بد مدیریت می کنیم که برای تولید دارو دچار مشکل می شویم.

1398/04/10
|
09:13
|

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت وگو با موضوع نانو دارو و با حضور دکتر هادی احمدی عضو کارگروه اقتصاد انجمن داروسازان ایران و دکتر مهدی رضایت استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس کمیته نانو در سازمان دارو و غذای وزارت بهداشت و مسئول توسعه نیروی انسانی ستاد فناوری نانو به روی آنتن رفت.

احمدی در آغاز با اشاره به مشکلات کمبود برخی از داروها در کشور تصریح کرد: ریشه این مشکلات مدیریتی است. یکی از نکات مهم در عرصه دارو ثبات مدیریت است اما متاسفانه وقتی یک مدیر تغییر می کند تولید یک داروی نانو متوقف می شود.

وی به عرصه محصولات نانو تا سال 2017 اشاره کرد و بیان داشت: در تمام جهان 30 میلیارد دلار بازار محصولات نانو تا آن سال است و کل حجم بازار محصولات نانو در سال 92 حدود 79 میلیارد تومان بوده است و سال به سال در حال افزایش است و در سال 95 حجم بازار محصولات نانو 708 میلیارد تومان است.

عضو کارگروه اقتصاد انجمن داروسازان ایران با تصریح بر اینکه رویکرد ایران نسبت به نانو مثبت است، در عین حال اظهار داشت: در زمینه دارو بازار خیلی خوبی نداریم و حدود هشت دارو بیشتر تولید نشده است. در افق 1404 قرار است بازار محصولات نانو به یک میلیارد دلار برسد و برای رسیدن به این مهم نیاز به همکاری همه بخش های مرتبط با یکدیگر است.

مهدی رضایت در ادامه با بیان اینکه در حوزه های مختلف نانو در جهان دارای جایگاه هستیم، گفت: در زنجیره علم تا محصول و ثروت باید اولویت بندی کنیم؛ بدون تردید علم و مقاله خیلی خوب هستند اما آنچه اهمیت دارد تولید محصول و ثروت است و رویکرد در ستاد نانو این است که تمام فعالیت ها متمرکز روی تولید محصول و ایجاد ثروت باشد.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد: از سال 93 شاهد رشد محصولات نانو هستیم هر چند هنوز این عدد کوچک است اما در هر صورت هر سال در حال رشد هستیم. در حال حاضر 60 میلیون دلار صادرات در حوزه نانو داریم و انتظار داریم هر سال این عدد رشد کند.

رئیس کمیته نانو در سازمان دارو و غذای وزارت بهداشت با بیان اینکه وقتی سند نخست فناوری نانو را نوشتیم، رتبه 15 دنیا را هدف گذاری کردیم، اظهار کرد: در ابتدا ما را مسخره کردند اما در حال حاضر یک بازیگر اصلی در حوزه نانو در جهان هستیم.

مسئول توسعه نیروی انسانی ستاد فناوری نانو به وضیت تولید دارو و نانو دارو در کشور اشاره و تصریح کرد: ظرفیت کشور برای تولید دارو بیش از دو برابر وضعیت موجود است اما به حدی بد مدیریت می کنیم که برای تولید دارو دچار مشکل می شویم.

وی اشاره کرد: ستاد فناوری نانو به عنوان نهاد حامی تولید محصولات نانو از جمله نانو دارو تلاش های زیادی انجام داده است تا فرآیند تولید محصولات نانو تسهیل شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی