گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد دانشكده مكانیك دانشگاه علم و صنعت: رشته‌های میان رشته‌ ای بر اساس انتقال فناوری شکل گرفتند

استاد دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت درباره تشکیل رشته های میان رشته ای گفت: دلیل اصلی این موضوع در رشته های فنی مهندسی بر اساس یک احساس نیاز است که انتقال فناوری در راس این احساس نیاز وجود دارد.

1398/04/23
|
09:05

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت ساماندهی رشته های بین رشته ای در دانشگاه ها و با حضور دکتر محمد حق پناهی استاد دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت و رئیس سابق دانشگاه علمی و کاربردی کشور روی آنتن رفت.

محمد حق پناهی در آغاز درباره فلسفه تشکیل رشته های میان رشته ای گفت: دلیل اصلی این موضوع در رشته های فنی و مهندسی بر اساس یک احساس نیاز است که انتقال فناوری در راس این احساس نیاز وجود دارد. زمینه ایجاد فناوری توسط یک کار گروه و تیمی صورت می گیرد که تخصص های مختلف درون آن ایفای نقش می کنند.

وی با اشاره به سابقه سی ساله رشته های میان رشته ای در حوزه فنی و مهندسی، عنوان کرد: میان رشته ای ها در این حوزه به کارهای پژوهشی در ساختارهای مقاطع فوق لیسانس و دکترا بر می گردد و در ایران نیز به همین منوال آغاز شده است که البته به همین جا ختم نمی شود زیرا نتایج محصول پژوهشی نه تنها باید مقاله باشد، بلکه باید در ساختارهای محصولی نیز تزریق مناسبی داشته باشد و بتوان آن را تبدیل به ثروت کرد.

استاد دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره دیگر دلایل ایجاد رشته های میان رشته ای در دانشگاه ها اظهار کرد: تربیت فردی کارآمد که صنعت بتواند روی آن فرد حساب باز کند، از جمله دلایل ایجاد رشته های میان رشته ای است و به همین جهت فقط پژوهش امروزه کافی نیست و تنها به افرادی که کارهای آرندی و تحقیقی ایفای نقش کنند، نیاز نداریم و نیازمند افراد متخصصی هستیم که در رشته های گوناگون توانایی داشته باشند و برای رسیدن به این هدف، آموزش عالی باید ورود کند.

وی اشاره کرد: رشته های میان رشته ای از مقطع فوق لیسانس در ایران شکل می گیرد و چون مباحث آن راحت تر است، موقعیت سرمایه گذاری به سمت دکترا را در اختیار دارد و امروزه این بحث مطرح است که از ابتدا و در دوره کارشناسی میان رشته ای ها را ایجاد کنیم که به عنوان مثال مهندسی پزشکی از جمله رشته های میان رشته ای است که هم مهندسی و هم پزشکی را در بر می گیرد.

رئیس سابق دانشگاه علمی و کاربردی کشور با تصریح بر اینکه در میان رشته ای یک زبان مشترک مورد توجه قرار می گیرد، عنوان کرد: در رشته های میان رشته ای، محدودیتی برای تلفیق رشته ها وجود ندارد و رشته ای در حال حاضر وجود دارد که هم کامپیوتر، هم برق و هم مکانیک را شامل می شود و نمی توان هیچ کدام از رشته ها را بر دیگری برتری داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی