صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

اسماعیلی فر الگوی کشت را دارای ابعاد مختلف دانست و عنوان کرد: برای تبیین الگوی کشت باید مواد غذایی استراتژیک را در اولویت قرار دهیم و در حال حاضر گندم مهمترین و راهبردی ترین مواد غذایی در کشور است که باید مورد توجه اصلی قرار گیرد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع راهبردهای کشاورزی کشور در الگوی صحیح کشت و با حضور دکتر افشین اسماعیلی فر عضو هیئت علمی امنیت غذایی دانشگاه آزاد اسلامی به روی آنتن رفت.

اسماعیلی فر در آغاز با اشاره به اهمیت امنیت غذایی گفت: بانک جهانی امنیت غذایی را دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم تعریف کرده است. این تعریف سه وجه دارد؛ موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا . عنصر موجود بودن غذا تنها به میزان مواد غذایی در مرزهای ملی محدود نمی شود و ممکن است بخشی از آن نیز از واردات تامین شود.

وی بیان کرد: سازمان خواروبار جهانی اعلام کرده است در سال 2050 جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر می رسد یعنی میزان غذای کنونی که در دنیا تولید می شود باید نسبت به حال حاضر دو برابر شود در صورتی که در حال حاضر با محدودیت منابع تولید مواجه هستیم؛ یعنی با فرسایش محیط زیست روبرو هستیم و آب و خاک در حال نابودی است. همچنین منابع غذایی نیز در حال کاهش است و از سوی دیگر با قیمت بالای انرژی، محدودیت های زمین های کشاورزی، افت سرمایه گذاری در زمینه تحقیقات کشاورزی و افزایش ضایعات غذایی مواجه هستیم.

عضو هیئت علمی امنیت غذایی دانشگاه آزاد اسلامی به چالش های پیش رو اشاره کرد و بیان داشت: چالش نخست آن است که گرسنگی در سطح جهان رو به افزایش است. چالش دوم آن است که یک عدم تعادلی در رژیم غذایی روزانه ایجاد کرده ایم و اگر ساده بخواهیم این مفهوم را بیان کنیم آن است که شکم ها سیر می شود اما همچنان دچار فقر سلولی هستیم. چالش سوم نیز این است که محیط زیست در حال نابودی است زیرا با فرسایش شدید آب و خاک مواجه هستیم.

وی با تصریح بر اینکه امنیت غذایی در سیاست های کلان کشور کاملا مشخص شده است، خاطرنشان کرد: در سال 1392 طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری، امنیت غذایی به عنوان یکی از اولویت های مهم در سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی قرار گرفت به گونه ای که هشت بند از 24 بند این سیاست ها به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

اسماعیلی فر الگوی کشت را دارای ابعاد مختلف دانست و عنوان کرد: برای تبیین الگوی کشت باید مواد غذایی استراتژیک را در اولویت قرار دهیم و در حال حاضر گندم مهمترین و راهبردی ترین مواد غذایی در کشور است که باید مورد توجه اصلی قرار گیرد.

مرتبط با این خبر

  • راه اندازی 100 اپلیکیشن تخصصی در حوزه کشاورزی

  • شرایط آبی کشور باعث می شود نتوانیم در همه محصولات کشاورزی خودکفا باشیم

  • لزوم مشارکت فراگیر مردمی در مدیریت منابع آب کشاورزی

  • کشاورزی ایران از صنعت و اقتصاد فاصله بسیاری دارد

  • نیازی به کشت برنج در مناطق کم آب کشور نیست

  • سیاست فعلی وزارت جهاد، بازسازی و افزایش بهره وری از قنات ها است

  • چالش‌ها و راهکارهای تامین آب کشاورزی از منظر علمی

  • بخش کشاورزی توانسته وظایف خودش را مطابق برنامه توسعه انجام دهد

  • در ساختار وزارت علوم ، طرح های فرادستگاهی در بخش کشاورزی تعریف شده است

  • حل مشکلات کشاورزی؛ هدف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی