گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

شهاب شاه میری: عدم استفاده از نیروی انسانی نخبه، علت اصلی مهاجرت نخبگان است

عضو هیئت علمی انجمن ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: یکی از مهمترین دلیل محاجرت نخبگان اینست که نمی توانیم نیروی انسانی نخبه را در کشور بکار بگیریم و آنها ترجیح می دهند در جایی حضور داشته باشند که از علم خود استفاده کنند.

1398/05/21
|
09:45

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع مهاجرت نخبگان یا فرار مغزها و با حضور دکتر امیر شهاب شاه میری عضو هیئت علمی انجمن ارتباط صنعت و دانشگاه روی آنتن رفت.

امیر شهاب شاه میری در آغاز ضمن تصریح بر این موضوع که مهاجرت نخبگان لزوما یک اتفاق بد نیست، گفت: مهاجرت نخبگان گاها بسیار مناسب است و باعث می شود انباشت نخبه در یک زمینه خاص در کشورهای دیگر نیز تقسیم شود اما موضوع زمانی دچار مشکل می شود که میزان مهاجرت نخبگان بسیار بالا باشد.

وی اشاره کرد: ایران جزو کشورهای نخست دنیا در میزان مهاجرت نخبگان است و این موضوع ترسناک و فاجعه بار است که بسیاری علت مهاجرت نخبگان را نبود حس میهن پرستی عنوان می کنند. البته ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن می گوید هیچ گاه نمی توان ایرانی ها خرا رید و آنها هیچ گاه به کشورشان خیانت نمی کنند و در واقع نمی توان با پول کاری کرد که یک ایرانی علیه کشور خودش شمشیر به دست بگیرد. اما امروز باید بررسی کرد که چگونه از آن وضعیت به شرایط امروز رسیده ایم که مهاجرت به راحتی انجام می شود.

عضو هیئت علمی انجمن ارتباط صنعت و دانشگاه با بیان اینکه هر فرد آموزش دیده یک نیروی انسانی با ارزش افزوده محسوب می شود، اظهار داشت: نیروی انسانی متخصص و تحصیل کرده دارای ارزش است و به عنوان مثال برای شخص دیپلم 500 میلیون و دکترا تا 10 میلیارد تومان هزینه می شود که این هزینه ها توسط دانشگاه به صورت رایگان و یا خود شخص پرداخته است.

وی با ابراز تاسف از مهاجرت نخبگان از ایران در حجم گسترده، عنوان کرد: هر نفری که از ایران مهاجرت می کند بلافاصله از ایران مبلغ هنگفتی کاسته می شود و به کشور مقصد اضافه می شود.

شاه میری درباره علل مهاجرت نخبگان اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل این است که نمی توانیم نیروی انسانی نخبه را در کشور به کار بگیریم و به همین جهت آنها ترجیح می دهند در جایی حضور داشته باشند که بتوانند از علم و دانش خود استفاده کنند.

وی تصریح کرد: هر انسانی به دنبال آسایش فرزندان و نسل بعد خود است و اگر این شرایط آسایش فراهم نباشد، افراد ترجیح می دهند مهاجرت کنند.

عضو هیئت علمی انجمن ارتباط صنعت و دانشگاه با تصریح بر اینکه مهاجرت نخبگان باعث ایجاد مشکلات زیادی در کشور شده است، عنوان کرد: در حال حاضر حدود 4 میلیون تحصیل کرده مهاجر در خارج از کشور داریم و درصد تحصیل کرده ها در بین کشورهای دیگر بسیار بالاتر از متوسط جامعه خودمان است و این افراد اگر در کشور حضور داشتند، می توانستند تاثیرات بسیار مثبت اجتماعی و سیاسی و همچنین علمی و فرهنگی داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی