گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر دفتر افق نگاری و آینده نگاری وزارت بهداشت: رسیدن به مرجعیت علمی نیازمند پژوهش هایی با هدف ارتقاء رفاه اجتماعی

کوهساری بیان کرد: برای رسیدن به مرجعیت علمی باید پژوهش‌های علمی منجر به ارتقاء تولید ناخالص ملی، المان‌های توسعه انسانی و در نتیجه رفاه اجتماعی شود.

1398/05/28
|
10:32

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع مرجعیت علمی و با حضور دکتر عباس کوهساری مدیر دفتر افق نگاری و آینده نگاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

عباس کوهساری در آغاز با تاکید بر اینکه باید از وهم انگار مرجعیت علمی فاصله گرفت و به شکل ملموس و واقعی با موضوع برخورد کرد، گفت: اصلاحات در دنیای موجود به دو شکل تعادلی و ساختی است، بنده از دید فردی تابع اصلاحات ساختی هستم یعنی تا چرایی و چیستی مرجعیت علمی مشخص نشود نمی توان به هدف دست پیدا کرد زیرا باعث تنش های اجتماعی می شود.

وی در خصوص این موضوع که امکان دست یابی به مرجعیت علمی با شرایط و پارادایم های فعلی وجود دارد یا خیر، عنوان کرد: برای رسیدن به مرجعیت و توانمندی علمی باید نوآوری و خلاقیت را محور فعالیت ها قرار دهیم و در حوزه علمی باید به محصولی دست پیدا کنیم که پیش از آن وجود نداشته است و در حقیقت ساخت محصولی که قبلا وجود داشته است نوآوری و در نتیجه مرجعیت علمی محسوب نمی شود.

مدیر دفتر افق نگاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: برای رسیدن به مرجعیت علمی باید نوآوری در محصول، فرآیند، بازاریابی و سازمان به وجود بیاید. سازمان های کشور با ساختار موجود، کشش برای ایجاد نوآوری ندارند. مجموعه اصل بنیادی در پژوهش های نسل آینده این است که منجر به رفاه اجتماعی شود و دانشگاه های نسل چهارم سبب رفاه اجتماعی می شود.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به مرجعیت علمی باید پژوهش های علمی که انجام می شود منجر به ارتقاء تولید ناخالص ملی، المان های توسعه انسانی و در نتیجه رفاه اجتماعی شود. برای ایجاد چنین توانمندی های نوآورانه ای نیاز داریم خدمات علمی فناورانه نیز تاسیس کنیم.

کوهساری با بیان اینکه متاسفانه داده های لازم برای پژوهش نداریم، عنوان کرد: برای ایجاد نوآوری و دست یابی به مرجعیت علمی موضوعاتی را مورد بررسی قرار دهیم که نقاط قوت و پتانسیل های آن مانند طب سنتی در کشور وجود داشته باشد زیرا در پژوهش های سنتی توانمندی تولید رفاه اجتماعی را در خود دارد.

مدیر دفتر افق نگاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص موضوعاتی که باید در مرجعیت علمی مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: رسانه، رباتیک، الگوریتم های نوآوری در سازمان ها و به کارگیری هوش مصنوعی چهار موضوعی هستند که باید برای رسیدن به مرجعیت علمی مورد توجه قرار گیرند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی