گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر كل دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت: افزایش 225 میلیارد تومانی خرید از محصولات حوزه سلامت شرکت‌های دانش بنیان

وطن پور گفت: وزارت بهداشت در سال 94 حدود 20 میلیارد تومان از شرکت های دانش بنیاد خرید داشت در حالی که در سال 96 این میزان افزایش یافت و 250 میلیارد تومان از این شرکت ها خرید کرده است.

1398/06/03
|
10:49

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع عملکرد چهل سال دولت ها در زمینه بهداشت و درمان و با حضور دکتر حسین وطن پور مدیر کل دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

حسین وطن پور در آغاز با اشاره به وابستگی شدید کشور در حوزه بهداشت و درمان در قبل از انقلاب به کشورهای دیگر، گفت: در چنین وضعیتی، دانشمندان کشور در پژوهش ها و تحقیقاتی که انجام می دادند، نشانی از خود باوری و خود کفایی و توان و استعداد دانش ایرانی نداشتند. خوشبختانه بعد از انقلاب با تغییراتی که در دانشگاه ها انجام شد، در سطح آموزش اتفاقات بسیار مثبتی رخ داد و باعث شد امروز صادر کننده استاد در این حوزه باشیم.

وی با اشاره به اینکه در چهل سال گذشته در حوزه پژوهش های مرتبط با بهداشت و درمان اتفاقات بسیار مثبتی رخ داده است، عنوان کرد: امروز ایران رده 16 جهان را در حوزه پژوهش و رتبه نخست را در منطقه دارد. همچنین از تعداد مراکز تحقیقاتی و تعداد پژوهشگران و دانشمندان یک درصد برتر جهان در حوزه سلامت که 46 نفر هستند، ایران جایگاه ویژه ای دارد.

مدیر کل دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در عین حال درباره مشکلات موجود نیز اظهار داشت: در جهت خودکفایی و تاثیرگذاری تحقیق و پژوهش در تولید ناخالص ملی و همچنین فاصله گرفتن از اقتصاد وابسته به نفت عملکرد کندی داشتیم تا اینکه از حدود یک دهه پیش با تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی به سمت اقتصاد دانش بنیان در حوزه بهداشت و سلامت حرکت کردیم.

وی اشاره کرد: در وزارت بهداشت در کنار حمایت از پژوهش، حمایت از فناوری را نیز قرار دادیم و دفتری در این زمینه وجود دارد که تلاش می کنیم ایده ها و پژوهش ها را در دانشگاه ها رصد کنیم و آن هایی که می توانند تاثیرگذاری بسزایی در جلوگیری از واردات و ایجاد خودکفایی داشته باشند را برای تولید فناوری مورد حمایت قرار می دهیم. حتی در بخش هایی نیز در مرز دانش حرکت کرده ایم که به عنوان مثال در حوزه سلول درمانی، هوش مصنوعی و تجهیزات پزشکی هایتک پروژه های زیادی را تعریف کرده ایم.

وطن پور با اشاره به اینکه بالغ بر پنج هزار شرکت دانش بنیان ثبت شده در کشور داریم، گفت: حدود هزار و 400 شرکت جزو شرکت های دانش بنیان بخش سلامت محسوب می شوند. در حوزه علوم پزشکی حمایت های زیادی را انجام داده ایم که به عنوان مثال برگزاری ایده بازارها نمونه ای از این حمایت ها است. در سطح دانشجویان و دانشگاه ها فراخوان هایی را اعلام می کنیم تا دانشجویان ایده های خود را در حوزه سلامت مطرح کنند. در این ایده بازارها معمولا یک مشکل کشوری مطرح می شود و دانشجویان در کنار اساتید خودشان گروه تشکیل می دهند و سعی می کنند برای آن مشکل راه حل ارائه دهند و وزارت بهداشت نیز تا تولید محصول ایده های برتر را مورد حمایت قرار می دهد.

مدیر کل دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رادیو گفت و گو بیان کرد: در حوزه بازار داخلی معمولا به دانشگاه های علوم پزشکی توصیه می کنیم، از شرکت های دانش بنیان خرید کنند و این مهم یک نوع پشتیبانی از محصولات شرکت های دانش بنیان محسوب می شود. وزارت بهداشت در سال 94 حدود 20 میلیارد تومان از شرکت های دانش بنیاد خرید داشت در حالی که در سال 96 این میزان افزایش یافت و 250 میلیارد تومان از این شرکت ها خرید کرده است و البته به این اعداد راضی نیستیم و باز هم باید افزایش یابد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی