صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

محمد باقر رنجبری با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در تمدن سازی نوین اسلامی، تاکید کرد: برای داشتن نیروی انسانی در تراز تمدن نوین، باید آموزش صحیح داشت.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع چیستی و چگونگی تمدن سازی نوین اسلامی و راه های تحقق آن و با حضور دکتر محمد رضا میرشمسی مدرس دانشگاه، دکترای علوم راهبردی و تحلیلگر مسائل امنیت ملی و حجت الاسلام دکتر محمد باقر رنجبری مدرس دانشگاه به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام محمد باقر رنجبری در آغاز از نقش علم در تمدن سازی نوین اسلامی گفت و اظهار داشت: وقتی توسعه علم به عنوان بخش نرم افزاری تمدن را مطرح می کنیم از علوم انسانی و بزرگان آن غافل می شویم. در اروپا یک هایدگر به عنوان فیلسوف وجود دارد اما دائما آن را تکرار می کنند در حالی که در ایران دانشمندان زیادی در علوم انسانی و حوزه داریم که 99 درصد آن ها گمنام هستند.

وی تصریح کرد: علوم انسانی به انسان ها جهان بینی ارائه می دهد و باعث می شود نوع تفکر انسان بر اساس جهان بینی خود، صورت بگیرد. متاسفانه در ایران علوم انسانی با وجود رشد، اما به سمت جامعه نیامده و رواج نکرده است و گفتمان مردم، از نوع علوم اسلامی نیست.

وی ضمن اشاره به این موضوع در برخی از قسمت ها از جمله انقلاب اسلامی و برخی واژه ها، گفتمان سازی هایی صورت گرفته است، عنوان کرد: در بخش های مهم مطالب علوم انسانی که جهان بینی توحیدی و ولایی و زمینه ساز تمدن نوین اسلامی محسوب می شوند، هنوز در بین مردم عمومی نشده است.

این مدرس دانشگاه از رشد یک بعدی انتقاد کرد و گفت: خیلی ها تا مقطع دکترا پیش می روند اما در ابعاد دیگر که نیاز جامعه است، رشدی ندارند. باید برای رفع این مشکل فنداسیون علوم انسانی را در دانشجویان نیز ایجاد کنیم تا آن ها یاد بگیرند چگونه فکر کنند و به صورت مخروطی و چند بعدی نگاهی جامع داشته باشند.

در ادامه محمدرضا میرشمسی با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در تمدن سازی نوین اسلامی، تاکید کرد: برای داشتن نیروی انسانی در تراز تمدن نوین، باید آموزش صحیح داشت. در غرب آموزش از مهد کودک به صورت سیستماتیک و مرتبط با هم شروع شده است تا بتواند به خواسته های خودش برسد.

مدرس دانشگاه اشاره کرد: امروز یک مجموعه چند میلیون تحصیل کرده در همه حوزه ها را در اختیار داریم و حقیقتا ایران در حوزه آموزش عالی در دنیا پیشرو محسوب می شود. بسیاری از کشورها در این جایگاه نیستند و خیلی از کشورهای قدرتمند از بی سادی رنج می برند و با حجم زیادی از بی سوادی روبرو هستند.

دکترای علوم راهبردی از رشد تحصیلات در ایران گفت و اظهار داشت: جامعه ایرانی این مسیر را با شتاب طی کرده است و رشد کشور در آموزش عالی نسبت به بسیاری از رشته ها بیشتر بوده است و به همین جهت کمبود خاصی در این حوزه برای تمدن سازی وجود ندارد.

تحلیلگر مسائل امنیت ملی در عین حال تصریح کرد: متاسفانه با وجود چنین ظرفیت عظیمی در تحصیلات دانشگاهی، نتوانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم زیرا دانشجویان توسط اساتید به ویژه در علوم انسانی به سمت پایان نامه ها و رساله های سهل الوصول هدایت می شود.

مرتبط با این خبر

  • ایران موفق ترین نوع امنیت منطقه ای را در جهان تدارک دیده است

  • واکاوی چیستی تمدن سازی نوین اسلامی و راههای تحقق آن

  • راهپیمایی اربعین؛ تمدن ساز یا بدعت آفرین؟

  • موظف هستیم برای تمدن سازی نیرو تربیت کنیم

  • وقاحت در سیاه‌نمایی، نقاط قوت کشور را به ضعف تبدیل کرده است

  • بیانیه گام دوم رهبری، نویدبخش روزهای روشن برای نسل جوان است

  • مسئولان با توسل به بند و تبصره از بازنشستگی فرار کردند

  • دانشجوی طراز انقلاب اسلامی و مطالبه گری مبتنی بر تمدن سازی نوین اسلامی

  • ضریب سن هیئت دولت در کشوری جوان، بالای 60 سال است!

  • فهم مسایل خودسازی و تمدن سازی دربیانیه گام دوم چگونه امکان پذیراست؟