صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

وطن پور گفت: باید موضوع نانو دارو را در سطح جامعه گسترش دهیم و نخبگان را در این زمینه وارد کنیم تا اعتماد به نفس ایشان را افزایش دهیم. متاسفانه در دانشگاه‌ها کمتر به دانشجو اجازه می‌دهیم خطا کند، در حالی که دانشجو باید اشتباه کند.

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت وگو با موضوع نانوداروها و توسعه فناوری نانو دارو با حضور دکتر حسین وطن پور مدیر کل دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

وطن پور در آغاز درباره نقش مراکز تحقیقاتی در توسعه نانو داروها گفت: این مراکز یکی از ارکان خیلی مهم پژوهشی در سطح کشور است. در طول سنوات گذشته برای اینکه بتوانیم از ظرفیت علمی اساتید استفاده کنیم، پژوهشگاه ها را در قالب مراکز تحقیقاتی متفاوتی تعریف کردند تا به صورت تخصصی روی یک موضوع خاص پژوهش کنند.

وی ادامه داد: عملکرد پژوهشگاه های تحقیقاتی نسبتا خوب بوده است اما در حال حاضر در وزارت بهداشت یک بازنگری را در مجوزهای صادر شده برای مراکز تحقیقاتی دنبال می کنیم و ممکن است مجوز برخی از موسسات به دلیل غیر فعال بودن، باطل شود. در حال حاضر با توجه به توسعه فناوری، در صدد هستیم مراکز فعال در حوزه علوم پزشکی را به سمت تولید محصول سوق دهیم و این اقدام با توجه به مشکلاتی که این مراکز پژوهشی در حوزه بودجه دارند، اهمیت دارد. به تازگی مرکز تحقیقات غدد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یک فرآورده دارویی تولید کردند.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به وجود 64 دانشگاه علوم پزشکی در کشور، اظهار داشت: در کنار این دانشگاه ها، 68 مرکز رشد نیز داریم که در این مراکز، استارت آپ ها در کنار هم کار گروهی انجام می دهند و ایده هایی را برای تولید محصولی در حوزه نانو دارو مطرح می کنند.

وی تاکید کرد: باید موضوع نانو دارو را در سطح جامعه گسترش دهیم و نخبگان را در این زمینه وارد کنیم و اعتماد به نفس ایشان را افزایش دهیم. متاسفانه در دانشگاه ها کمتر به دانشجو اجازه می دهیم خطا کند، در حالی که دانشجو باید اشتباه کند تا یک دانشمند خوب شود.

وطن پور در ادامه با اشاره به استقبال کشورهای پیشرفته از متخصصین جهان، گفت: در فرانسه برای متخصصین فناور از جمله متخصصین حوزه نانو دارو، ویزای پنج ساله اعطا می شود. امروز در ایران نیز باید یک درآمدی را جایگزین نفت کنیم و یکی از حوزه های خیلی خوب که ارزش افزوده بسیار بالا دارد، حوزه دارو و نانو دارو است.

وطن پور تصریح کرد:ارزش افزوده دانش در حوزه نانو و محصولی که تولید می شود، می تواند برای کشور درآمد زا شود و جایگزین بودجه های فسیلی نفت باشد.

مرتبط با این خبر

  • 20 داروی پرفروش را با کمک شرکت های دانش بنیان تولید کردیم

  • اختلاف قیمت دارو؛ انگیزه اصلی متقلبان برای صادرات دارو

  • در مصرف دارو و دیگر خدمات پزشکی با اختلالات فرهنگی مواجه هستیم

  • تولید سه نانو دارو در مرکز تحقیقات نانو فناوری مشهد

  • وزارت بهداشت فقط متولی نظارت بر استاندارد دارو است

  • داروی تری پاراتاید ، از پوشش بیمه خارج شده است +صوت

  • فروش و تبلیغ دارو به صورت آنلاین خلاف قانون است

  • کشف 7میلیارد تومان داروی کمیاب توسط نیروهای امنیتی

  • هتلینگ بیمارستان ها در وضعیت مناسبی نیستند

  • دخالت افراد فاقد صلاحیت مشکل اساسی داروخانه ها است