صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

صالحی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با همت اندیشمندان کشور دستاوردهای فضایی کشور ایجاد شد و در چند سال گذشته دستاوردهای خیلی خوبی نیز رقم زدیم.

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت وگو با موضوع اهداف در جهت نزدیکی کشورها و جایگاه ایران در حوزه فضا و با حضور دکتر علی‌جعفر صالحی معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران به روی آنتن رفت.

علی جعفر صالحی در آغاز درباره فلسفه هفته جهانی فضا گفت: هفته جهانی فضا یکی از بزرگترین رویدادهای فضایی جهان است که به همت انجمن جهانی فضا هر سال برگزار می شود. این انجمن، یک انجمن بین المللی و غیر دولتی است که با حمایت های مالی داوطلبانه اداره می شود و هدف آن نیز ساختارمندی و برنامه ریزی برای ایجاد علاقه و اشتیاق در عرصه فضا است.

وی اشاره کرد: شعار سال این انجمن «دروازه ای به سوی ماه» است. این شعار تحت این موضوع است که خدمه آپولو 11 در هیئت رئیسه این انجمن عضو شد.

معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران در ادامه با بیان اینکه این انجمن به دنبال این است که علوم فضایی در شرایط زندگی بشر بهبود ایجاد کند، درباره فناوری فضایی در ایران اظهار کرد: به پیشنهاد پروفسور حسابی یک مرکز فضایی برای ترویج فرهنگ استفاده از فضا و تعلیم و تربیت نخبگان این عرصه و همچنین ایجاد همکاری های بین المللی و پرتاب ماهواره به فضا ایجاد شد.

وی بیان کرد: قبل و پس از انقلاب فعالیت هایی در حوزه فضا انجام شد اما آنچه به عنوان دستاوردهای فضایی کشور می توان به آن اشاره کرد مرکز فضایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با همت اندیشمندان کشور ایجاد شد و در چند سال گذشته دستاوردهای خیلی خوبی نیز رقم زدیم.

صالحی درباره سابقه فضایی ایران گفت: در این حوزه قراردادهایی در عرصه بین المللی منعقد کردیم که به عنوان نمونه با روسیه در طراحی مفهومی ماهواره زهره کار کردیم. همچنین با هندوستان نیز در طراحی ماهواره همکاری هایی انجام شد و نتیجه این فعالیت ها، ورود دانشمندان به این عرصه شد و خود این گام مهم، عاملی برای حرکت جهشی در حوزه فضا شد. ثمره این تلاش ها پرتاب ماهواره امید در سال 1387 بود.

وی اضافه کرد: سازمان فضایی کشور برنامه ای را برای توسعه فناوری در دانشگاه ها تدوین کرد و همین موضوع اساس و پایه ای شد که پروژه های دانشجویی شکل گرفت و ماهواره هایی مانند رصد و نوید در پی این اقدامات ساخته شد که هدف آن ها توسعه فناوری های دانش از طریق موسسات علمی و آموزشی بود.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • اقتصاد فضا، موضوع پر اهمیت اما کمتر توجه شده

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام