گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو مركز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله: پزشک در درمان بیمار باید به ابعاد روحی و اجتماعی توجه کند

بشری هاتف بیان کرد: هر چه پزشک نسبت به شناخت بیمار و ابعاد گوناگون آن تسلط داشته باشد، می‌تواند درمان کامل تری ارائه دهد. در حقیقت پزشک در درمان بیمار باید به ابعاد فرهنگی، روحی، اجتماعی او توجه کند.

1398/07/24
|
09:00

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع علوم شناختی از نگاه مسئولان دانشگاهی و با حضور دکتر بشری هاتف عضو مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله به روی آنتن رفت.

بشری هاتف در آغاز با بیان اینکه علوم شناختی یک علوم بین رشته ای است که درباره انسان بحث می کند، گفت: تمام ابعاد وجودی انسان در قالب شناخت تعبیر می شود و به انسان اتلاق می شود. از رشته های مهندسی و علوم انسانی تا رشته های پزشکی که می توانند انسان را از دیدگاه بیولوژیک، روانشناسانه و اجتماعی تحلیل کنند. بنابراین علوم شناختی یک نگاه بین رشته ای در مورد علومی که می توانند شناخت انسان را بیشتر کنند، بحث می کند.

وی بیان کرد: انسان دارای دو بعد جسمی و روحی و روانی است و مرکزیت وجودی انسان به مغز بستگی دارد. صنعت علوم شناختی به دانش عصب شناختی بر می گردد به این معنا که مغز و عملکرد آن را بهتر بشناسیم. در علوم شناختی تلاش می شود انسان به عنوان یک موجودیت کل دارای چه روان و روحیاتی است. همچنین مباحثی همچون زبان شناسی و هوش مصنوعی که توانمندی انسان در حوزه فناوری است، بخشی از علوم شناختی محسوب می شود.

عضو مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با اشاره به اینکه برخی از پزشکان در مواجه با بیماران، او را یک ساختار بر هم ریخته که دچار یک اختلال است، در نظر می گیرند و به فکر اصلاح آن هستند، اظهار کرد: برخی دیگر از پزشکان نیز آن فرد بیمار را مجموعه ای از یک انسان با ابعاد مختلفی همچون فیزیک، روان، اجتماع و فرهنگ در نظر می گیرند و در این صورت ابعاد مختلف آن انسان روی درمان اثرگذار خواهد بود.

وی تصریح کرد: در علوم شناختی این مهم مورد تاکید قرار دارد که هر چه پزشک نسبت به شناخت بیمار و ابعاد گوناگون آن تسلط داشته باشد، می تواند درمان کامل تری ارائه دهد. در حقیقت پزشک در درمان بیمار باید به ابعاد فرهنگی، روحی، اجتماعی و همچنین جسمی او توجه کند و این مهم در فرآیند درمان و رضایت مندی بیماران جایگاه قابل توجهی دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی