گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران: عدم‌ وجود ارتباط صحیح بین صنعت‌و دانشگاه موجب هدررفتن ظرفیت نخبگان می‌شود

حجت الاسلام تاج آبادی گفت: وقتی در ارتباط بین صنعت و دانشگاه راهکار مناسبی وجود ندارد در حوزه پرورش استعدادها و استفاده از ظرفیت نخبگان نیز دچار مشکل می شویم. طبیعتا کسانی باید راهکار ارائه دهند که تولیت و مسئولیت حوزه علم را بر عهده دارند.

1398/08/13
|
12:50

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع تبیین دیدار مقام معظم رهبری با نخبگان و با حضور حجت الاسلام دکتر حسین تاج آبادی عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران و رئیس مرکز علم و دین دانشگاه صنعتی مالک اشتر به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام تاج آبادی در آغاز از بهبود روند رسیدگی به نخبگان گفت و ضمن اشاره به اینکه رسیدگی به امور نخبگان یک امر بین رشته ای است، اظهار کرد: با وجود پیشرفت هایی که وجود دارد، بهترین کسی که می تواند درباره وضعیت نخبگان توضیح دهد خود نخبگان هستند. در جلسه نخبگان با رهبر معظم انقلاب اعتراض و گلایه نخبگان نسبت به عملکرد مسئولین را دیدیم. فرد نخبه ای در همان جلسه مطرح کرد اختراعش را در فرصت حدود چهار ماه ساخته است اما کارهای اداری ثبت آن دو برابر این مدت زمان برده است و این نشان می دهد دچار مشکلات جدی هستیم.

رئیس انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران تصریح کرد: باید برای بهبود شرایط نخبگان برنامه ریزی کرد و بین رشته ای و بین دستگاهی بودن رسیدگی به امور نخبگان، سبب سلب مسئولیت از دستگاه های مسئول مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نمی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن اشاره به رشته های دانشگاهی که در جامعه کارکرد و خروجی ندارند، اظهار کرد: واقعیت تلخ دیگر این است که از رشته هایی که در جامعه کاربرد دارند و مفید و موثر هستند نیز نمی توانیم استفاده بهینه کنیم زیرا هنوز نتوانسته ایم بین دانشگاه و صنعت ارتباط صحیح برقرار کنیم.

رئیس مرکز علم و دین دانشگاه صنعتی مالک اشتر اشاره کرد: هر مجتمع دانشگاهی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر تلاش می کند با صنعت ارتباط برقرار کند و به همین جهت از نظر پژوهشی دانشگاه صنعتی مالک اشتر بالاترین رقم مالی در بین همه دانشگاه ها را در اختیار دارد اما همچنان رضایت بخش نیست.

وی اضافه کرد: وقتی در ارتباط بین صنعت و دانشگاه راهکار مناسبی وجود ندارد در حوزه پرورش استعدادها و استفاده از ظرفیت نخبگان نیز دچار مشکل می شویم. طبیعتا کسانی باید راهکار ارائه دهند که تولیت و مسئولیت حوزه علم را بر عهده دارند و وزرای علوم و صنعت در راس این امور قرار دارند.

حجت الاسلام تاج آبادی در پایان و در رادیو گفت و گو در تعریف نخبه اظهار کرد: نخبه به فردی اطلاق می شود که برجسته و کارآمد باشد و توانایی خلق و گسترش علم و همچنین فناوری را داشته باشد. همچنین نخبه باید در حوزه علم، فرهنگ و ادب و یا در حوزه مدیریت و در چارچوب ارزش های اسلامی فعالیت کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی