گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالك اشتر: علم و پژوهش محور پیشرفت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است

محمدمهدی نژاد نوری بیان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، علم و پژوهش مقدمه و محور هر نوع پیشرفتی محسوب می شود و این مهم باید توسط جوانان و به طور خاص در مراکز دانشگاهی و پژوهشی تدوین شود.

1398/09/03
|
14:15

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و دیدار رهبری با اساتید و دانشجویان و با حضور دکتر محمدعلی برخورداری استاد مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران و رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت و دکتر محمدمهدی نژاد نوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر و معاون پژوهش و فناوری آستان قدس رضوی به روی آنتن رفت.

برخورداری در آغاز با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب، حرکت ها و برنامه هایی که برای پیشرفت و توسعه کشور است را تشریح می کند، گفت: در حال حاضر همه پذیرفته اند زیربنای هر پیشرفتی در زمینه های مختلف تجارت، صنعت، کشاورزی و خدمات، علم و دانش است و طبیعتا همه دانشگاهیان در امر پژوهش و آموزش باید در این جهت حرکت کنیم.

رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت تاکید کرد: دانشگاهیان باید زمینه های لازم را فراهم کنند تا زمینه علمی برای همه بخش ها ایجاد شود و خوشبختانه در این زمینه سابقه خوبی داریم. همچنین در توسعه علمی در کشور در یک دهه گذشته پیشرفت بسیار مناسبی داشته ایم و البته هنوز هم کامل نیست و باید ادامه دهیم.

استاد مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر لزوم بهره برداری از دانش در کشور، اظهار داشت: با وجود مقالات زیادی که در زمینه علمی ارائه می شود و دانش در کشور تولید می شود اما هنوز با مرحله بهره برداری فاصله زیادی داریم و این مهم برای توسعه سایر ابعاد زندگی ایرانیان اهمیت بسیار زیادی دارد.

نژاد نوری در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که توسط رهبر معظم انقلاب برای چهل سال دوم انقلاب ترسیم شده است، گفت: در این بیانیه علاوه بر ترسیم آنچه از ابتدای انقلاب گذشته است، تصویر چهل سال آینده را نیز ترسیم کرده است که مخاطب اصلی آن جوانان هستند زیرا چهل سال بعد را جوانان رقم خواهند زد.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم هفت توصیه داشتند که علم و پژوهش، اقتصاد، معنویت، استقلال و سبک زندگی از جمله این توصیه ها است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر به نقش دانشگاه ها در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: دانشگاه ها در تمام ابعاد و زمینه و نه فقط علم و پژوهش، وظیفه دارند و اقدامات شان در تمام بخش ها از علم گرفته تا اقتصاد و معنویت، تاثیر گذار است.

وی بیان کرد: در چهل سال گذشته افتخارات خوبی را در حوزه های علمی کسب کرده ایم اما تا رسیدن به قله ها بسیار عقب هستیم و باید تلاش شبانه روزی با روحیه جهادی داشته باشیم تا به مهمترین قله ها در رشته های مختلف علمی دست پیدا کنیم و این مهم برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی اهمیت بسیار زیادی دارد.

معاون پژوهش و فناوری آستان قدس رضوی از جایگاه ویژه جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب گفت و اظهار کرد: کاربرد بسیار زیاد کلمه جوان در بیانیه گام دوم انقلاب نشان از اهمیت زیاد آن دارد و وقتی که جوان را در کنار علم و پژوهش قرار دهیم می توانیم به موفقیت دست یابیم.

وی بیان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، علم و پژوهش مقدمه و محور هر نوع پیشرفتی محسوب می شود و این مهم باید توسط جوانان و به طور خاص در مراکز دانشگاهی و پژوهشی تدوین شود اما با وضعیت فعلی دانشگاه ها، امکان دست یابی به این جایگاه وجود ندارد و نیاز به تغییر کاملا احساس می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی