گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد عمران دانشگاه علم و صنعت: شرط ایجاد دانشگاه های نسل چهارم، هم افزایی صنعت و دانشگاه است

برخورداری با بیان اینکه صنعت در ایران کمتر به سراغ دانشگاه می رود، اظهار کرد: هم دانشگاه و هم صنعت باید با یکدیگر به تفاهم برسند و با هم افزایی نیازهای جامعه را برطرف کنند و در این صورت می توانیم شاهد پیشرفت دانشگاه های نسل چهارم باشیم.

1398/09/04
|
14:21

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و الزامات ایجاد دانشگاه های نسل چهارم و با حضور دکتر محمدعلی برخورداری استاد عمران دانشگاه علم و صنعت و رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت به روی آنتن رفت.

برخورداری در آغاز با رد این ادعا که دانشگاه به دلیل عدم آموزش مناسب، باعث بیکاری جوانان است، گفت: در هیچ نقطه از دنیا، دانشگاه مسئول اشتغال مردم نیست و اشتغال متولیان خاص خودش را دارد که شامل صنعت، کشور و خدمات می شود. وظیفه دانشگاه این است که نیروی متناسب با نیاز صنعت و خدمات را تربیت کند و از این نظر نیز نمی توانیم تائید کنیم که دانشگاه به طور کامل کارش را درست انجام می دهد.

وی تصریح کرد: عامل اصلی بیکاری این نیست که دانشگاه نیرو تربیت نمی کند. اساسا امکان پذیر نیست که صنعت اعلام نیاز کند و دانشگاه اعلام کند نسبت به تربیت نیرو اقدام نمی کند. علت اصلی اشتغال نیاز است و اگر در صنعت نیاز وجود داشته باشد، دانشگاه ها خودشان را وفق می دادند.

استاد دانشگاه علم و صنعت درباره وضعیت کشورهای توسعه یافته اظهار کرد: در کشورهای صنعتی، صنایع مختلف به دانشگاه ها مراجعه می کنند و نیازهایشان را از بین دانشجویان و رشته هایی که می خواهند انتخاب می کنند و دانشجو را در مسیری سوق می دهند تا زمانی که فارغ التحصیل شد، متناسب به نیاز جامعه مشغول به کار شوند.

وی تاکید کرد: در هر جامعه ای هزاران شغل وجود دارد و قرار نیست دانشگاه برای هر کدام از آنها یک نیروی متخصص تربیت کند و تنها در سطح کلان صنعت، نیازهای صنایع و جامعه را برطرف می کند. در بخش های تخصصی و جزئی، در صورت نیاز صنعت، افراد باید یک دوره کارآموزی ببینند و در صنعت مشغول به کار خواهند شد.

رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه صنعت در ایران کمتر به سراغ دانشگاه می رود، اظهار کرد: هم دانشگاه و هم صنعت باید با یکدیگر به تفاهم برسند و با هم افزایی نیازهای جامعه را برطرف کنند و در این صورت می توانیم شاهد پیشرفت دانشگاه های نسل چهارم باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی