گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت: ارائه یک انسان متخصص و متعهد، انتظار جامعه از برنامه های درسی دانشگاهی است

حق‌پناهی به برنامه‌های درسی در نظام آموزش عالی اشاره کرد و گفت:انتظار از برنامه‌های درسی در مقاطع تحصیلی مختلف این است که نیروی انسانی یا همان سرمایه ملی که به دانشگاه‌ها بعنوان امانت سپرده شده است‌در نهایت یک انسان متخصص و متعهدارائه دهد.

1398/09/17
|
12:13

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت ها و موانع بازنگری برنامه درسی در دانشگاه ها و با حضور دکتر محمد حق پناهی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت به روی آنتن رفت.

محمد حق پناهی در آغاز با اشاره به برنامه های جامع و چشم اندازه کشور، نقش آموزش عالی را در رسیدن به این اهداف بسیار مهم توصیف کرد و گفت: نظام آموزشی دانشگاه ها بخشی از برنامه سند چشم انداز است و به همین جهت خروجی نظام دانشگاهی باید به برنامه پنج ساله ششم، افق چشم انداز و دیگر اسناد بالادستی توجه داشته باشد.

وی تصریح کرد: نظام دانشگاهی باید روزآمد بودن خودش را در صحنه های مختلف، به دید دانشگاهیان و عموم بیاورد و این کار با ارائه خروجی های مناسب که در پی حل مشکلات و نیازهای جامعه باشند، امکان پذیر است.

این استاد دانشگاه از ضرورت آمایش سرزمینی گفت و تاکید کرد: نظام آموزشی باید با برنامه پنج ساله ششم و برنامه 1404 پیش برود اما در وضعیت فعلی خط تولید آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی با همین روال، هماهنگ با برنامه ها و اسناد بالادستی نیست و بایست های لازم را در اختیار ندارد.

وی افزود: حقیقت آن است در حال حاضر هیچ گونه ماموریت گرایی در میان دانشگاه ها نسبت به اسناد بالادستی جهت دست یابی به اهداف نظام وجود ندارد و برای رسیدن به این مهم، بایست های دیگری به جز آنچه در رسالت دانشگاه ها مطرح است، باید وجود داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت به برنامه های درسی در نظام آموزش عالی اشاره و بیان کرد: انتظار از برنامه های درسی در مقاطع تحصیلی مختلف این است که نیروی انسانی یا همان سرمایه ملی که به دانشگاه ها به عنوان امانت سپرده شده است، در نهایت یک انسان متخصص و متعهد ارائه دهد.

حق پناهی عنوان کرد: محتویات آموزشی که شامل آموزش نظری و عملی می شود، خروجی دانشگاه ها یا همان فارغ التحصیلان را تحویل جامعه می دهد؛ اما متاسفانه در حال حاضر این حقیقت خیلی قابل رویت نیست و علامت سوال در مقابل آن وجود دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی