صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

سیف الدین با تاکید بر اینکه باید دولت از صنایع دانش بنیان حمایت کند تا بتوانیم در بقیه کشورها بازاریابی داشته باشیم، گفت: اگر صنایع دانش بنیان ما نتوانند بازارهای بزرگ و بازارهای کشورهای اطراف را در دست بگیرند، در این حوزه شکست خواهیم خورد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی دستاوردهای پژوهشی کشور به مناسبت هفته پژوهش و با حضور دکتر امیرعلی سیف الدین استاد دانشگاه تهران و رئیس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران به روی آنتن رفت.

امیرعلی سیف الدین با اشاره به دستاوردهای ایران در حوزه های پژوهشی گفت: از سال های 1374 در حوزه پژوهش گام های خوبی برداشته شده است و از سال 1382 که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاسیس شد در فناوری هم گام هایی را برداشته ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه های فناوری کارهای خوبی انجام شده است، عنوان کرد: حدود 4 هزار شرکت دانش بنیان ثبت شده داریم و این شرکت ها برخی هر سال و برخی دیگر هر دو سال یک بار ارزیابی می شوند. و بر این اساس طبق استانداردهای روزی که وجود دارد، برخی از شرکت ها از دانش بنیان بودن خارج می شوند و شرکت های جدیدی وارد می شوند.

استاد دانشگاه تهران افزود: این شرکت های دانش بنیان دستاوردهای خوبی را در حوزه پزشکی و دارو از جمله داروهای مختص بیماری سرطان دارند. محصولات خوبی را در حوزه رباتیک داریم مخصوصا اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که ربات کمک پزشک دارد و در چند بیمارستان نصب شده و صادرات آن هم انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه در تجهیزات آزمایشگاهی دارای موقعیت خوبی هستیم، گفت: نمایشگاه هایی که هر ساله در رابطه با تجهیزات آزمایشگاهی معاونت علمی راه می اندازد و در آنجا تخفیفات خوبی را به دانشگاه ها می دهد، محرک خوبی برای این حوزه شده است.

سیف الدین عضویت در بعضی از حوزه های کمیته های استاندارد جهانی را از دیگر دستاوردهای پژوهشی مطرح کرد و اظهار داشت: ما در نوشتن بعضی از نیازهای استانداردی فناوری دخیل هستیم و دستاوردهای خوبی در تجهیزات بزرگ از جمله تجهیزات نیروگاهی، توربین ها، علم مواد و نظایر اینها داریم.

رئیس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران با اظهار به اینکه ما چالش های را هم در این حوزه داریم، گفت: بزرگترین چالشی که در این حوزه داریم این است که ظرفیت کشور برای این تعداد شرکت دانش بنیان، بسیار کوچک است. مثلا در یکی از آزمایشگاه ها یک گروه سه نفره ظرف سه ماه 10 گرم از ماده ای که مصرف دامی دارد، تهیه کرده اند. کل صنایع دامی ما 2 گرم از این میزان را لازم دارند. هر گرم از این ماده 60 هزار دلار قیمتش است. در حال حاضر در عرض سه ماه به اندازه 5 سال تولید شده است. بنابراین برای مابقی تولید این ماده نیاز به بازاریابی داریم.

وی با تاکید بر اینکه باید دولت از صنایع دانش بنیان حمایت کند تا بتوانیم در بقیه کشورها بازاریابی داشته باشیم، تصریح کرد: چون میان کشورهای صنعتی رقابت زیاد است اگر صنایع دانش بنیان ما نتوانند بازارهای بزرگ و بازارهای کشورهای اطراف را در دست بگیرند قطعا در این حوزه شکست خواهیم خورد.

سیف الدین با اشاره به تحریم ها و تاثیر آن بر صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان، اظهار کرد: باید در این عرصه مدلی را ارائه دهیم که با شرایط کشور همخوانی داشته باشد. شرایط برجام پابرجاست و 40 سال است که بوده است و ممکن است تا چندین سال ادامه پیدا کند مگر اینکه ما خودمان کاری را انجام دهیم. در جهت تاب آوری اقتصادی بهترین الگوی جهان، آلمان است.

وی افزود: باید با تحریم ها کنار بیاییم و برنامه بچینیم که اقتصادمان تاب آور باشد و از آن فراتر برود. یعنی ما علاوه بر مدل چین، باید مدل آمریکا و دقیقا قانون «ترومن» را به کار ببریم. اما با مدلی که در حال حاضر داریم استفاده می کنیم نمی شود چون این مدل می گوید شما باید نفت را بفروشید و با پول آن از استرالیا یا دانمارک گوشت وارد کنید و پولش را نقد پرداخت کنید. ولی اگر مثلا گوشت را از قرقیزستان بیاوریم و به آن ها بگوییم به جای پول گوشت برای شما نیروگاه می سازیم، آن وقت اقتصادمان راه می افتد.

مرتبط با این خبر

  • پایان نامه های دانشگاهی باید از سوی صنعت حمایت شوند

  • پایان نامه های دانشگاهی باید از سوی صنعت حمایت شوند

  • پژوهش های دانشگاهی باید نیاز محور باشند

  • حوزه پژوهش درگیر مشکلات ساختاری است

  • پژوهش در جامعه امروزی امری تقاضا محور است

  • ایجاد مراکز تخصصی برای آمریکا پژوهی در ایران

  • مباحث فرهنگی در دانشگاه ها فراموش شده اند

  • استقلال دانشگاه، شرط ایجاد تغییرات در دروس با توجه به نیاز جامعه

  • وظیفه درس پژوهی بهبود فرآیند طرح درس برای معلم است

  • همت جدی برای کاهش ریسک زلزله در کشور وجود ندارد