گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

متخصص علوم راهبردی بیان كرد: علم و پژوهش پایه اصلی تمدن سازی است

فیاض مجتهدی به اجزای مختلف بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: در این بیانیه، به ظرفیت‌های پیش روی کشور اشاره شده است و در این راستا هفت رکن برای پیشرفت و تمدن سازی ارائه شده است که پایه اصلی تمدن سازی، علم، پژوهش و پیشرفت علمی است.

1398/10/14
|
10:39

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع علم و پژوهش در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و با حضور دکتر فیاض مجتهدی متخصص علوم راهبردی به روی آنتن رفت.

فیاض مجتهدی در آغاز با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در زمانی ایجاد شد که بوق تبلیغاتی دشمن علیه پیشرفت های انقلاب اسلامی و علیه موفقیت های کشور و ایجاد عدم اعتماد و جدا کردن مردم از انقلاب ارائه شد، گفت: رهبری انقلاب احساس نیاز کرد که باید به فکر شکل دادن تمدن نوین اسلامی در چهل سال دوم انقلاب باشیم.

وی به اجزای مختلف بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: در بند آخر بیانیه، به ظرفیت ها و فرصت های پیش روی کشور اشاره شده است و در این راستا هفت رکن برای پیشرفت و تمدن سازی ارائه شده است که پایه اصلی تمدن سازی، علم، پژوهش و پیشرفت علمی است. پایه دوم تمدن، فرهنگ، معنویت و اخلاق است و اقتصاد، عدالت، استقلال، عزت ملی و ارتباط با جهان خارج و همچنین سبک زندگی از دیگر عوامل اصلی تمدن سازی خواهد بود.

متخصص علوم راهبردی در ادامه به ضرورت علم و پژوهش اشاره و بیان کرد: در دوران دفاع مقدس حتی برای تهیه سیم خاردار، مجبور بودیم به کشورهای مختلف مراجعه کنیم اما کسی حاضر نبود چنین امکاناتی به ما بدهد و از آن زمان شروع به تحقیق و پژوهش کردیم و در بستر این جنگ توانستیم پیشرفت های تحقیقاتی بسیار زیادی ایجاد کنیم و با این جنگ به خودباوری رسیدیم.

وی تصریح کرد: پایه اصلی تحقیقات، مباحث روحی و روانی است یعنی اگر یک محقق اعتماد به نفس نداشته باشد، نمی تواند تحقیق کند زیرا پایه اصلی در تحقیقات، اعتماد به نفس یک محقق است. ساختارهای تحقیقاتی و بودجه و منابع و همچنین هدفی که باید مورد تحقیق قرار گیرد در مراحل بعد مورد توجه قرار دارد.

فیاض مجتهدی ضمن اشاره به انجام امور تحقیقاتی در بخش های دفاعی، خاطرنشان کرد: در حوزه موشکی در بین پنج الی ده کشور نخست جهان هستیم در حالی که در این حوزه کاملا تحریم بودیم و اجازه پیشرفت به ما را نمی دادند و به اذعان متخصصین خارجی، پیشرفت های کشور محیرالعقول بوده است و آن ها این پیشرفت ها را بدون کمک های خارجی باور نمی کردند و این نتیجه پژوهش و علم محوری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی