گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران: تزریق دائم پول توسط دولت به شرکت‌های دانش بنیان خلاف فلسفه وجودی آنها است

رضا عامری تاکید کرد: هدف این نیست که دولت از شرکت های دانش بنیان دائما حمایت کند و برای آنها پول تزریق کند و اساسا این کار، خلاف فلسفه وجودی شرکت های دانش بنیان است و تنها باید بسترهای قانونی و مالی را برای این شرکت ها ایجاد کند.

1398/12/03
|
15:46

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع شرکت های دانش بنیان و مشکلات آن ها و با حضور دکتر محسن کلانتر استاد دانشگاه علم و صنعت ایران و معاون سابق آموزشی دانشگاه علم و صنعت و دکتر رضا عامری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مدیرکل سابق نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به روی آنتن رفت.

محسن کلانتر در آغاز با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان یکی از مهم ترین بازارهای کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند، گفت: ساختاری که در حال حاضر از شرکت های دانش بنیان حمایت مالی می کند دچار ایراد است زیرا این ساختار به صورت ارزیابی شده اقدام به حمایت نمی کنند. اگر بتوانیم ارزیابی خوبی از شرکت های دانش بنیان داشته باشیم می توانیم میزان اثرگذاری آن ها را افزایش دهیم.

وی درباره ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان برای فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، پلتفرم مناسبی است و حتی در مقطع دکترا نیز شاهد هستیم این شرکت ها گام مثمر ثمری برداشته اند و دغدغه ای که در گذشته حاکم بود که فارغ التحصیلان این مقطع لزومی ندارد حتما به سمت تدریس در دانشگاه بروند. این دغدغه با آغاز به کار دانشگاه های نسل سوم و شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی آن ها، کاهش پیدا کرده است و هر کدام از فارغ التحصیلان دکتری، می توانند در زمینه ای که تحقیق کرده اند، اقدام به تاسیس شرکت دانش بنیان کنند و بتوانند محصول تجاری خودشان را عرضه کنند.

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران از ضرورت حمایت مسئولین از فارغ التحصیلان دانشگاهی برای ایجاد شرکت های دانش بنیان گفت و اظهار کرد: ورود به حوزه تجاری سازی با هدف مهمی به نام تجاری سازی صورت می گیرد و اگر فضای رقابتی و واردات به درستی صورت بگیرد، می توانیم شاهد تجاری سازی شرکت های دانش بنیان باشیم اما اگر واردات به صورت بی رویه انجام شود، شرکت های دانش بنیان در چند سال آینده دچار مشکل می شوند.

معاون سابق آموزشی دانشگاه علم و صنعت درباره حمایت از شرکت های دانش بنیان عنوان کرد: باید از محصولات شرکت های دانش بنیان حمایت کرد و می توانیم اعلام کنیم محصولاتی که توسط این شرکت ها تولید می شوند، لوگوی مخصوصی دریافت می کنند که نشانه استاندارد ویژه نسبت به سایر محصولات است.

در ادامه رضا عامری در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان بنگاه های اقتصادی محسوب می شوند، ابراز کرد: البته در شرکت های دانش بنیان، ابزارالات و ماشین آلاتی که در بنگاه های اقتصادی دیگر می بینیم، وجود ندارد و این شرکت ها نه بر این ابزارها که بر دانش و فناوری اتکا دارند. یک شرکت دانش بنیان و فناور، مبتنی بر علم، پژوهش است و بر این اساس یک محصول فیزیکی یا یک دانش و یا یک خدمات را ارائه می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از ضرورت وجود زیرساخت های شرکت های دانش بنیان گفت و اظهار کرد: وجود تعداد زیاد شرکت های دانش بنیان ایرادی ندارد و البته قاعدتا نمی توان انتظار داشت همه این شرکت ها موفق شوند زیرا اینجا بحث بازاریابی و مبتنی بر اقتصاد بازار است.

مدیر کل سابق نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: هدف این نیست که دولت از شرکت های دانش بنیان دائما حمایت کند و برای آن ها پول تزریق کند و اساسا این کار، خلاف فلسفه وجودی شرکت های دانش بنیان است و تنها باید بسترهای قانونی و مالی را برای این شرکت ها ایجاد کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی