گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: دخالت نکردن در جزئیات و سیاست گذاری کلان، سیاست اصلی وزارت علوم است

خاکی صدیق بیان کرد: سیاست کلی وزارت علوم این است که با توجه به تنوع در زیر نظام‌های آموزش عالی و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و البته پراکندگی موسسات آموزش عالی، سیاست گذار کلان باشد و وارد جزئیات دانشگاه‌ها نشود.

1399/04/11
|
13:14

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو در خصوص وزارت علوم و چالش‌های سیاست گذاری با دکتر خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت تلفنی گفتگو کرد.

خاکی صدیق با بیان اینکه برای حاکمیت در آموزش عالی، مدل‌های گوناگونی وجود دارد، گفت: در مدل‌های متمرکز، وزارت علوم به عنوان سیاست گذار عمل می‌کند و حتی در بعضی از موارد در جزئیات امورات اجرایی و سیاست گذاری‌های دانشگاه‌ها نیز ورود پیدا می‌کند و این مسئله را در سال‌های قبل نیز شاهد بودیم.

وی درباره مدل غیر متمرکز نیز توضیح داد و اظهار کرد: در این مدل دانشگاه‌ها آزادی عمل دارند و می‌توانند بر اساس توانمندی‌ها و چالش‌ها، اهداف راهبردی و همچنین سیاست‌های راهبردی خود را مطرح کنند. در این مدل، وزارت علوم یا سیاست گذاری حاکمیتی، فقط یک هماهنگ کننده خیلی کلان خواهد بود و بیشتر نظارت و ارزیابی را انجام می‌دهد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره مدل سوم هم بیان کرد: مدل سوم مدلی بین دو مدل متمرکز و غیر متمرکز است که در حال حاضر در ایران انجام می‌شود و یا حداقل تلاش می‌کنیم این مدل را اجرا کنیم. تمرکزگرایی در خیلی از نهادهای کشور نهادینه شده است، یعنی مراکز متعدد حاکمیتی وجود دارند که در حوزه آموزش عالی تصمیم گیری می‌کنند و انتظار اجرا برای تصمیم‌هایشان دارند.

وی افزود: سیاست کلی وزارت علوم این است که با توجه به تنوع در زیر نظام‌های آموزش عالی و همچنین تنوع امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و البته پراکندگی موسسات آموزش عالی، سیاست گذار کلان باشد و وارد جزئیات دانشگاه‌ها نشود.

خاکی صدیق در عین حال یادآور شد: البته در عین حال نظارت و ارزیابی دقیق بر دانشگاه‌ها بر عهده وزارت علوم خواهد بود و در این راستا مرکزی را در وزارت علوم ایجاد کرده‌ایم تا این کار را انجام دهیم که این مهم بر عهده مرکز نظارت و ارزیابی و تعیین کیفیت وزارت علوم است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: تا چند سال قبل، معاونت آموزشی یک مرکز نظارت داشت اما یک مرکزی را وزارت علوم به چارت جدید آموزشی خود اضافه کرده است که تمام نظارت‌ها در این بخش انجام می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی