گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رسولی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ سابقه تولید واکسن در ایران به صدسال قبل می رسد

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اظهار کرد: واکسن بیش از 200 سال است که در دنیا ساخته می شود و در ایران نیز سابقه ساخت آن به صد سال می رسد.

1399/11/26
|
09:13
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مصطفی داننده در برنامه «گفتگوی علمی» جامعه ایران را یکی از غیرعادی ترین جوامع دنیا خواند و گفت: وقتی کرونا وارد ایران شد برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر اول تکذیب و بعد تأیید شد و دوگانگی را ایجاد کرد و الان هم عجیب نیست که چنین دوگانگی عجیب و غریبی را درمورد واکسن خارجی و داخلی کرونا شاهد باشیم.

تحلیلگر مسائل اجتماعی، موفقیت ایران در تولید واکسن های مختلف را چشمگیر ارزیابی کرد و گفت: اینکه دانشمندان ایرانی با وجود همه تحریم ها، مشکلات انتقال ارز و تجهیزات و مسائل داخلی موفق به ساخت واکسن کرونا شده اند اتفاق بسیار خوبی است.

این روزنامه نگار همچنین از دوگانگی رفتار جامعه نسبت به واکسن داخلی و خارجی سخن گفت و افزود: وقتی خبر ساخت واکسن در دنیا پیچید خیلی از مردم کشورهای دنیا خوشحال شدند اما همین موضوع در ایران زمینه ساز نزاع شد.

داننده درمورد علت این بی اعتمادی ایرانیان نسبت به واکسن داخلی کرونا اظهارکرد: خیلی از مردم هنوز درمورد واکسن ایرانی سوال دارند و اتفاق تلخی است که وقتی واکسن ایرانی امتحان شد عده ای در فضای مجازی و حقیقی گفتند که این واکسن، خارجی بوده است!

تحلیلگر مسائل اجتماعی این تصور مردم را نشانه بی اعتمادی جامعه نسبت به واکسن تولید داخل دانست و تأکید کرد: مسئولان برای کاهش این بی اعتمادی عمومی باید پاسخگو باشند و شفاف سازی کنند.

وی همچنین درباره بی اعتمادی عده ای به واکسن خارجی کرونا نیز اینطور گفت: این بی اعتمادی ناشی از رفتار خصمانه آمریکا با مردم ایران است زیرا در هر جنگ و اختلافی وقتی ماجرا به درمان می رسد طرفین کوتاه می آیند اما ایالات متحده قصد جان مردم ایران را کرده و خزانه داری آمریکا رسماً به ما اجازه نمی دهد که پول واکسن های خریداری شده را منتقل کنیم.

داننده اظهار کرد: مسئولان نباید از اطلاعات دادن به رسانه ها وحشت داشته باشند زیرا اگر اطلاعات سالم و دقیقی در اختیار رسانه ها قرار گیرد و به مردم منتقل شود اعتمادسازی هم صورت می گیرد.

همچنین دکتر حسن رسولی، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به موفقیت ایران در تولید واکسن های مختلف گفت: در حال حاضر بسیاری از واکسن ها حتی واکسن های دامی در داخل کشور و توسط دانشمندان ایرانی ساخته می شوند.

وی افزود: عده ای در دنیا با کلیت واکسیناسیون مخالفند که البته تعدادشان هم زیاد نیست و این افراد عموماً طبیعت گرا هستند.

رسولی اظهار کرد: واکسن بیش از 200 سال است که در دنیا ساخته می شود و در ایران نیز سابقه ساخت آن به صد سال می رسد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در ابتدای شیوع کرونا خیلی کشورها هم قسم شدند که با یاری هم کرونا را شکست دهند اما به تدریج این رویکرد تغییر کرد و بیشتر کشورها به تولید واکسن کرونا دیدگاه تجاری پیدا کرده و از اطلاعات دادن در این زمینه خودداری کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی