گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

قاسمی: دانشجویان انگیزه پژوهش ندارند

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ما در حال حاضر با دانشجویانی مواجهیم که انگیزه انجام پژوهش ندارند و گویا به اجبار وارد دانشگاه شده‌اند.

1400/01/17
|
12:21
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر میترا قاسمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درمورد فرجام پایان نامه های دانشجویی با برنامه «گفتگوی علمی» مصاحبه کرد.

قاسمی گفت: ما در حال حاضر با دانشجویانی مواجهیم که انگیزه انجام پژوهش ندارند و گویا به اجبار وارد دانشگاه شده اند.

وی با بیان اینکه مشکلات پایان نامه ها در رشته های علوم انسانی بسیار زیاد است، افزود: ما از دانشجویان درخواست می کنیم که پایان نامه را کاربردی تر تهیه کنند اما متاسفانه انگیزه ای وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی عدم ارتباط بین دانشگاه و صنعت را عامل بی انگیزگی دانشجویان برای نوشتن پایان نامه های کاربردی دانست و گفت: اگر این ارتباط دو سویه برقرار شود و صنعت متقاضی جذب و استخدام دانشجویان باشد، قطعاً پایان نامه ها هم کاربردی تر خواهند شد.

قاسمی با تأکید بر اینکه وزارتخانه های ذیربط به ویژه وزارت علوم باید ارتباط دانشگاه و صنعت را برقرار کنند، افزود: خرید پایان نامه ها و داده سازی ها از جمله معضلات ماست و این درحالیست که چنین مشکلاتی در کشورهای دیگر وجود ندارد.

وی آئین نامه ی ارتقای اساتید را با وجود اصلاحاتی که صورت گرفته، نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: در کشورهای دیگر بر عکس ایران برای تبدیل وضعیت هیئت علمی، هیچ الزامی به تولید مقاله وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با انتقاد از اینکه برخی اساتید 20 پایان نامه در طول سال دارند، تصریح کرد: این آئین نامه ی ارتقا و خود دانشگاه ها اجازه نمی دهند که مشاور و استاد راهنما برای پایان نامه های دانشجویان از بخش صنعت انتخاب شود.

قاسمی اصلاح جدی و دقیق آئین نامه ارتقای اساتید را ضروری خواند و گفت: وزارت علوم می تواند یک تیم ویژه ای را برای این کار تشکیل دهد و آئین نامه ارتقا در کشورهای پیشرفته دنیا را مطالعه کند.

این استاد دانشگاه همچنین بر لزوم اصلاح وضعیت خود دانشگاه ها نیز تأکید کرد و افزود: چرا معاونت پژوهشی دانشگاه ها اجازه نمی دهد که استاد داور پایان نامه از بیرون دانشگاه انتخاب شود تا استاد پایان نامه هم محک زده شود؟! به نظر می رسد که وزارت علوم باید به این حوزه ورود کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی