گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

نیكفر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: بودجه دانشگاه‌ها باید از بخش خصوصی تأمین شود

معاون مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم با اشاره به اینکه بودجه دانشگاه‌ها در دنیا توسط بخش خصوصی تأمین می‌شود، گفت: دانشگاه‌ها با جذب سرمایه از بخش خصوصی اداره می‌شوند و مشکلات آن‌ها را هم حل می‌کنند.

1400/01/17
|
12:49
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر جاسب نیکفر، معاون مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم درمورد فرجام پایان نامه‌های دانشجویی با برنامه «گفتگوی علمی» مصاحبه کرد.

نیکفر با بیان اینکه ما در سال 80 حدود دو میلیون نفر متقاضی ورود به دانشگاه داشتیم، گفت: در حال حاضر این آمار به کمتر از یک میلیون نفر رسیده است.

وی ورود همه افراد به دانشگاه‌ها را غیرضروری دانست و افزود: با توجه به اینکه شرایط شغلی برای ورود نسل جوان به بازار کار فراهم نیست لذا جوانان هم به سمت دانشگاه‌ها متمایل می‌شوند البته برای پاسخگویی به این نیاز به شکل‌های مختلفی سیاست گذاری شده اما مسئولان راحت ترین کار یعنی گستردگی نظام آموزش عالی را انتخاب کردند.

معاون مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم اظهارکرد: افزایش شعب دانشگاهی در سالهای اخیر به حدی بوده که تعداد دانشگاه‌های ایران هم اکنون به 2 هزار و 640 رسیده که با تعداد دانشگاه‌های کشور چین با آن جمعیت بالا برابری می‌کند.

نیکفر خاطرنشان کرد: وقتی دانشجویان به آینده شغلی خود امیدی نداشته باشند در نتیجه انگیزه لازم برای ادامه تحصیل و پژوهش‌های کاربردی هم پیدا نخواهند کرد و نتیجه آن هم رکود وحشتناک کیفیت و کاربردی شدن پایان نامه هاست.

وی با بیان اینکه تعداد تحصیل کرده‌های آموزش عالی در ایران بیشتر از آمریکاست، افزود: افراد در کشورهای توسعه یافته بعد از پایان تحصیلات عمومی خود به سمت توانمندی و علاقه‌های خود می‌روند به این معنا که در کنار کار صنعتی و شغل خود، آموزش می‌بینند.

معاون مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم، آموزش عالی و پژوهش را کلید توسعه جوامع خواند و گفت: آموزش عالی در ایران با این حجم از توسعه موجب توسعه نمی‌شود و دلیلش هم این است که افراد، خروجی و کارایی مورد انتظار سیستم را ندارند.

نیکفر با اشاره به به اینکه بودجه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در کشورهای دنیا توسط بخش خصوصی تأمین می‌شود، گفت: دانشگاه‌های دنیا با جذب سرمایه از بخش خصوصی اداره می‌شوند و مشکلات آن‌ها را هم حل می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه تعداد دانشگاه‌ها و ورودی آموزش عالی باید با نیاز جامعه همخوانی داشته باشد، افزود: در حال حاضر تنها رشته‌ای که می‌تواند مثمر ثمر باشد رشته علوم انسانی است اما بیشتر داوطلبان به رشته‌های پولساز از جمله علوم تجربی گرایش پیدا کرده‌اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی