گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست: 85 درصد علت آلایندگی صنایع، پساب است

تجریشی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: از طریق سامانه پایش براساس اطلاعات سال 98 و 99 متوجه شدیم که 85 درصد علت آلایندگی صنایع در کشور، پساب و 15 درصد علت آلودگی‌ها هوا است.

1400/05/02
|
12:19
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست در گفتگوی تلفنی با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد اقدامات انجام شده برای حل معضل پساب‌های صنعتی در ایران گفت: در حال حاضر در کشور حدود 132 هزار مجموعه صنعتی، معدنی، خدماتی که جز صنایع مطرح می‌شوند، وجود دارد که از حدود 20 هزار مجموعه، فرآیند پایش انجام می‌شود.

وی افزود: بر اساس پایگاه اطلاعات و پایش‌های انجام گرفته از این تعداد صنعت موجود در کشور، حدود 3 هزار و600 واحد صنعتی از لحاظ آلودگی پساب، جزء صنایع آلاینده محسوب می‌شوند.

تجریشی دلیل آلایندگی پساب واحد‌های صنعتی را فقدان تصفیه خانه در شهرک‌های صنعتی عنوان کرد و بیان داشت: در همین راستا با صندوق ملی محیط زیست هماهنگی‌هایی صورت گرفته تا به 50 شهرک صنعتی در 12 استان از محل صندوق به منظور بهسازی تصفیه خانه تسهیلات سرمایه گذاری پرداخت شود.

این کارشناس مسئول تصریح کرد: تا کنون 300 میلیارد تومان تسهیلات در این حوزه به شهرک‌های صنعتی از جمله استان گلستان پرداخت شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: در سال 99 براساس وظیفه پایش و نظارت سازمان محیط زیست گزارشی به دولت مبنی بر نیازهای سازمان در راستای ماموریت‌های خود به منابع مالی و زیر ساخت اعلام شد و مقرر گردید که 35 درصد از عوارض آلایندگی در سال 99 به محیط زیست داده شود که متاسفانه در تنظیم بودجه سال 1400بدون توجه به وظیفه محیط زیست در پرداخت تسهیلات به صنایع آلاینده، این ردیف بودجه به طور کلی حذف شده است.

تجریشی خاطر نشان کرد: متاسفانه در بودجه 1400، ماده 38 قانون مالیات برارزش افزوده نیزکه برای پرداخت تسهیلات به محیط زیست تخصیص داده می‌شد، حذف شده است.

وی در ادامه بازنگری در استانداردهای پذیرنده با همکاری دانشگاه فرهنگستان علوم و دانشگاه شیراز، همکاری واحد نانو معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در رابطه با پساب‌های نساجی در اصفهان و انعقاد قرارداد با 15 دانشگاه جهت شناسایی پسماند‌های معدنی، تعیین استاندارد‌ها و بررسی وضعیت کشور در این خصوص و مشخص شدن اینکه در کدام بخش سرمایه گذاری‌ها انجام شود را از اقدامات انجام شده در حوزه حفاظت از محیط زیست برشمرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی