گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

پژوهشگر گونه‌های آبزی از دانشگاه شهید بهشتی: ماهی تیلاپیا گونه‌ای مهاجم و خطر جدی برای تنوع زیستی

خسروی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: ماهی تیلاپیا گونه‌ای به شدت مهاجم است که پیامدهای منفی ماهی تیلاپیای نیل تاکنون در چندین کشور و مراجع جهانی مطرح شده است.

1400/05/05
|
11:53
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهندس میلاد خسروی، پژوهشگر گونه‌های آبزی از دانشگاه شهید بهشتی با حضور در برنامه «گفتگوی علمی» در مورد خطرات پرورش ماهی تیلاپیا گفت: گونه‌های مهاجم با گونه‌های بومی رقابت می‌کنند و نسبت به شرایط مختلف محیطی از جمله دما مقاوم هستند و از طیف گسترده‌ای از مواد غذایی تغذیه کرده و پتانسیل تولید مثلی بالایی دارد و به دلیل نبود عوامل کنترل کننده مهاجم می‌شوند.

وی ادامه داد: از سال 93 تا کنون تحقیقات بر روی گونه‌های مختلف تیلاپیا در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شده است و تحقیقات پژوهشی در استان خوزستان بر روی پیامدهای منفی پرورش این ماهی انجام گرفته است.

خسروی با اشاره به اینکه در استان خوزستان صیادان به گونه‌های ماهی تیلاپیا چون فعالیت صیادان را کساد کرده و موجب رکود صیادی شده است «داعش» می‌گویند افزود: تولید ماهی تیلاپیا در استان خوزستان توجیه تامین امنیت غذایی ندارد چرا که و از گونه تیلاپیای زیلی و همچنین تیلاپیای آبی یا اورئوس تغذیه نمی‌کنند و ذائقه مردم محلی هنوز بر خوردن ماهی‌های بومی منطقه است.

وی با تاکید بر اینکه ورود گونه تیلاپیای زیلی و همچنین تیلاپیای آبی یا اورئوس به خوزستان و تجربه تلخ خوزستان به ویژه تالاب شادگان که علاوه بر تاثیرات مخرب بر گونه‌های بومی، صیادی منطقه را به شدت با رکود مواجه ساخته و باعث کاهش تولیدات مراکز پرورش ماهیان گرمابی شده نشان می‌دهد که باید حفظ ذخایر بومی آبزی کشور برای تامین امنیت غذایی در اولویت قرار گیرد.

این پژوهشگر با بیان اینکه در حال حاضر در جهان حدود 5 تریلیون دلار حدود نیم درصد کل اقتصاد دنیا صرف مبارزه با گونه‌های مهاجم می‌شود افزود: به دلیل بالا بودن سطح امگا 6 در ماهی تیلاپیا در مورد مصرف این ماهی در سطح جهان هشدارهایی داده شده است.

خسروی با انتقاد از صدور مجوز پرورش تیلاپیای نیل در برخی استان‌های واقع در بخش مرکزی کشور گفت: پرورش این ماهی در استان‌های بخش مرکزی مانند یزد به دلیل کمبود منابع آبی باعث فرونشست زمین و از بین رفتن تاسیسات شهری و تبدیل منطقه به کانون محلی ریزگرد می‌شود.

وی با بیان اینکه کشورهای چین، جنوب شرق آسیا، شیلی عمده میزان تولید ماهی‌های تیلاپیا را دارند و ایالت متحده رتبه 4 مصرف این ماهی را دارد اظهار داشت: وقتی در فعالیت آبزی پروری با دید یک طرفه اقتصادی نگاه شود شاهد فضاهای اینچنینی خواهیم بود که در چین علیرغم هشدارهایی که به کیفیت تیلاپیا تولیدی داده می‌شود باز هم پرورش ماهی انجام می‌گیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی