گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

سخنگوی ساتبا در رادیو گفت‌وگو: خرید تضمینی برق راهکاری تشویقی برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی

محمدنژاد سیگارودی عنوان کرد: به منظور افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدید پذیر، راهکار تشویقی خرید تضمینی برق با قرار داد‌های بلند مدت 20 ساله و با تعرفه‌های تشویقی در وزارت نیرو اتخاذ شده است.

1400/05/06
|
08:55
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهندس جعفر محمد نژاد سیگارودی، سخنگوی ساتبا و مدیر کل حوزه ریاست در گفتگوی تلفنی با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد انرژی‌های تجدید پذیر و تجربیات کشورهای توسعه یافته در این زمینه با تاکید بر جایگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا گفت: حدود 30سال است که کشورهای جهان برنامه‌‌ریزی جدی را در راستای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر انجام داده‌اند.

وی افزود: بسیاری از کشور‌های دنیا که دسترسی به منابع سوخت فسیلی نداشتند برای جایگزینی و تامین انرژی مورد نیاز خود به سمت بهترین انرژی جایگزین، یعنی انرژی‌های تجدید پذیر اعم از بادی، آبی، خورشیدی و.. حرکت کرده‌اند.

سخنگوی ساتبا نداشتن آلودگی و در دسترس بودن را از ویژگی‌های انرژی‌های تجدید پذیر عنوان کرد و بیان داشت: در کشور آلمان که تابش خورشید آن نصف ایران است بیش از 55 هزار مگابایت برق در نیروگاه خورشیدی تولید می‌شود و حدود 40 تا 45 درصد نیاز برق کشور خود را از انرژی‌های تجدید پذیر تامین می‌کنند.

سیگارودی با تاکید بر اینکه در کشورهای غربی بدترین کار برای تولید برق را سوختن منابع سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز می‌دانند اظهار داشت: در حال حاضر 98 درصد کشور‌های توسعه یافته برای توسعه انرژی‌های تجدید پذیر از مکانسیم‌های تشویقی استفاده کرده‌اند.

سخنگوی ساتبا با اشاره به اقدامات و سیاست‌های وزارت نیرو در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر عنوان کرد: ساتبا برای توسعه از مسیر تشویقی در سال 95 سیاست تضمینی خرید برق را در دستور کار قرار داد وموفقیت خوبی هم در این زمینه حاصل شد.

وی اظهار داشت: در ابتدای سال 95 که بحث خرید تضمینی برق مطرح شد، میزان تولید برق نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور 105 مگا بایت بود که عمده آن هم از طریق نیروگاه‌های بادی تامین می‌شد، ولی با اعلام این سیاست تشویقی در همان سال حدود 100 مگابایت از طریق انرژی‌های تجدید پذیر تولید برق حاصل شد.

سیگارودی با بیان اینکه در سال 96 هم در حوزه تولید برق از انرژی‌های تجدید پذیر 70 درصد موفقیت بیشتری نسبت به سال 95 کسب کردیم تصریح کرد: ولی عدم جذابیت اقتصادی و افزایش سه برابری هزینه‌های احداث نیروگاه‌های خورشیدی به واسطه تحریم‌ها و افزایش قیمت دلار باعث کندی حرکت در این حوزه شد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه فناوری تولید سل‌های خورشیدی در کشور وجود ندارد و تولید این سلول‌ها در اختیار سه یا چهار کشور دنیا از جمله آلمان و چین است اظهار داشت: در حال حاضر در کشور آمادگی لازم برای اجرای نیروگاه‌های مقیاس کوچک بر روی پشت بام‌ها وجود دارد که ساتنا با همکاری وزارت نیرو به عنوان یک راهبرد هوشمندانه برق تولیدی نیروگاه‌های کوچکی که توسط مردم احداث می‌شود را با قیمت بالاتری می‌خرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی