گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

صبور در رادیو گفت و گو: رقابت ناسالم در زنجیره دارویی؛ آورده افزایش شرکت‌های توزیع دارو

صبور نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران با بیان اینکه در 10 سال اخیر از 7 شرکت توزیع به 64 شرکت رسیده‌ایم گفت: این افزایش اولین عامل مشکل در کشور است که رقابت ناسالمی را در زنجیره دارویی ایجاد کرده است.

1400/06/23
|
11:18
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر بهمن صبور نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد نظام توزیع دارو در داروخانه‌ها مصاحبه کرد.

وی با بیان اینکه در 10 سال اخیر از 7 شرکت توزیع به 64 شرکت رسیده‌ایم گفت: این افزایش اولین عامل مشکل در کشور است که رقابت ناسالمی را در زنجیره دارویی ایجاد کرده است.

صبور از کاهش نظارت روی شرکت‌های توزیع یاد کرد و افزود: نباید تعداد شرکت‌های پخش را افزایش می‌دادیم که منجر به کاهش نظارت روی آنها شده و همچنین سیستم‌های قدیمی و بروزرسانی نشده یکی دیگر از مشکلات این شرکتهاست.

وی با اذعان به فاصله زیاد ایران با دنیا خاطرنشان کرد: تحریم‌ها و سیاست تهیه و توزیع برخی اقلام دارویی ما را از استانداردها دور کرده و تولیدات دوره‌ای برخی داروها کمبودها را رقم می‌زند.

نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران ضمن اشاره به تعطیلی کارخانه بزرگ تولید سرم و در نتیجه آن کمبود آن در کشور اضافه کرد: این کارخانه به تولید رسیده و تا چند هفته آینده مشکل سرم حل خواهد شد.

صبور در رادیو گفت و گو از نبود بانک جامع اطلاعاتی برای دسترسی بیماران به داروها سخن گفت و افزود: شرکت‌های پخش موظفند فاکتورهای خود را کمتر از 24 در تیتک ثبت کنند اما تاخیر در تحویل بار به داروخانه نسبت به ثبت در تیتک از بزرگترین معضلات است.

وی ضمن اشاره به عدم آگاهی داروخانه دارها از سهمیه برخی داروها گفت: باید ویزیتورها کاملا حذف شود و وارد سیستم آنلاین شویم و تنها راه مقابله با کمبود سهمیه داشتن سیستمی شفاف است تا در نهایت بتوان خدمت خوبی به مردم ارائه داد.

نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران پیرامون بهبود نظام توزیع خاطرنشان کرد: در کشور هر دارویی که به نام بهبود کرونا وجود داشته باشد دچار کمبود می‌شود و لذا باید پروتکلی الزام آور داشته باشیم و راه حل ریشه‌ای این کار در کشور داشتن اطلاع از تعداد بیماران است.

صبور همچنین ضمن پیشنهاد به شرکت‌های بیمه برای شروع از دهک‌هایی که بیشترین بار مالی دارد و پشتیبانی از سیستم آنلاین ادامه داد: کمبود داروها به دلیل نداشتن اطلاع از تعداد بیماران و نبود نسخه الکترونیکی است؛ همچنین تفاوت قیمت داروها در کل سیستم دارویی پایش سختی دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی