گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

كرمی در نشست خبری رادیو گفت و گو: صنایع خلاق از مبادی مراکز نوآوری، ایده خود را ثبت کنند

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: کسانی که ایده دارند و قصد دارند آن را پیاده کنند، از طریق مراکز نوآوری، خانه‌های خلاق و شتاب دهنده وارد شوند چرا که از ایده آنها حمایت بهتری می‌شود.

1400/07/21
|
11:27
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق در برنامه «گفتگوی علمی» در مورد بررسی صنایع خلاق و فناوری‌های نرم نشست خبری برگزار کرد.

کرمی با اشاره به تمرکز معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور روی شرکت‌های دانش بنیان در یک دهه گذشته گفت: در سال 92 کار تاسیس و حمایت از این شرکت‌ها شکل گرفت و در زیست بوم فناوری و نوآوری دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری دو جایگاه ویژه برای این امر بودند.

وی افزود: در حال حاضر 6 هزار و 100 شرکت دانش بنیان، هزار و 400 شرکت خلاق و بیش از 10 هزار استارت آپ در موضوعات مختلف وجود دارد.

این کارشناس نبود قانون در حوزه صنایع خلاق و فناوری‌های نرم را از جمله چالش‌های این حوزه خواند و ادامه داد: از ابتدای سال جاری، قانونی تحت عنوان جهش تولید در دست نمایندگان بود که قصد داشتند در این قانون چالش‌ها و آسیب‌های قبلی شرکتهای دانش بنیان را رفع کنند و پیشنهاد دادیم حمایت از صنایع خلاق نیز جزو این قانون باشد.

ثبت شرکت‌های خلاق از طریق سایت

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پاسخ به نحوه ثبت شرکت‌های خلاق و نوآور بیان کرد: حمایت از ایده‌ها و سوخت نشدن آنها از جمله چالش هاست و امید می‌رود با تصویب قانونی در حوزه مالکیت معنوی این معضل برطرف شود. شرکت‌های خلاق به صورت مستقیم از طریق سایت «icreative. ir » و یا از طریق مبادی ورودی شرکت‌های بزرگ و با سابقه می‌توانند اقدام کنند و لذا کسانی که ایده دارند و قصد دارند آن را پیاده کنند، از طریق مراکز نوآوری، خانه‌های خلاق و شتاب دهنده وارد شوند چرا که از ایده آنها حمایت بهتری می‌شود، تیم بهتری را می‌توانند شکل دهند و سرمایه گذاران به کمک آنها می‌آیند.

ضرورت پرورش نیروی انسانی متخصص

وی با بیان اینکه ایران بزرگترین زیست بوم نوآوری منطقه است در مورد هدف ایجاد پارک‌های علم و فناوری اظهار کرد: 2 هزار و 700 میلیارد دلار گردش مالی صنایع خلاق و فناوری‌های نرم در دنیاست و ایران برای برخورداری بخشی از این سهم باید نیروی انسانی را آموزش دهد و به سمت فناوری‌های نرم ببرد.

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق افزود: در کشور تنها یک پارک علم و فناوری نرم داریم و سایر آنها خانه‌های علم و فناوری هستند و سایر پارک‌ها در صنایع سخت کار می‌کنند.

طرح‌های تشویقی شرکت‌های دانش بنیان در مناطق محروم

کرمی در پاسخ به نحوه گسترش شرکت‌های دانش بنیان به شهرهای مختلف خاطرنشان کرد: تعداد شرکتهای خلاق و دانش بنیان در تهران و شهرهای بزرگ به دلیل تعدد مراکز تولید و تجمع نیروی انسانی و شرکت‌های دانش بنیان و خلاق بیشتر است و معاونت علمی با چند طرح تشویقی به دنبال حل آن است؛ خانه‌های خلاق و نوآوری در مناطق محروم و استان‌های کشور از مزیت‌های تسهیلاتی و مالی بیشتری برخوردارند و همچنین برای مناطق محروم سهل گیری در نظر گرفته شد و شرکت‌های دانش بنیان نوع 3 ویژه مناطق محروم وکمتر برخوردار شکل گرفت، میزان و حُسن‌های تسهیلات این مناطق بیشتر در نظر گرفته شده است.

ایجاد خانه‌های فناوری در سایر کشورها

وی همچنین پیرامون بازار محصولات شرکت دانش بنیان گفت: از دو سال پیش، خانه‌های فناوری و صادرات در چند کشور چین، کنیا، عراق، سوریه، ارمنستان و کره ایجاد شد و همچنین افغانستان، عمان و پاکستان در دستور کار است؛ خوشبختانه با قوانین مجلس و حمایت رهبری، استقبال از محصولات ایران ساخت بیشتر شده است.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مورد خانه‌های خلاق و نوآروی اظهار کرد: حدود 50 خانه خلاق و نوآوری احداث شده و پلتفرمی است که به توسعه و تسهیلات محصولات کمک می‌کند و مکانی را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌دهد تا بتوان زنجیره تولید ایده تا محصول در حوزه صنایع فرهنگی و صادرات را به شکل عملیاتی انجام دهیم.

کرمی با بیان اینکه توانستیم برای 350 هزار دانشگاهی در 7 هزار شرکت خلاق اشتغال ایجاد کنیم و 180 هزار میلیارد تومان فروش محصول داشته باشند خاطرنشان کرد: این زیست بوم موجب شده حدود 2 هزار نفر از فارغ التحصیل ایرانی غیر مقیم از دانشگاه‌های برتر به ایران بیایند؛ 65 محصول دارویی و 128 طرح کلان ملی برای اولین بار حاصل تلاش این شرکت‌ها بوده است.

بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان به نگاه هم افزا نیاز دارد

وی در پاسخ به خبرنگاری پیرامون بکارگیری ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان خاطرنشان کرد: برای بازاریابی و استمرار شرکت‌های دانش بنیان باید تلاش کرد و به نگاه هم افزا و شبکه سازی نیاز دارد و تنها با همکاری تمام نهادها شدنی است.

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاقسختی دسترسی و ارتباط با متولیان معاونت علمی اظهار کرد: عمده بانوان و آقایان دانشمند، رسانه گریزند و این مربوط به خلقیات آنهاست اما تلاش می‌کنیم تا این تعامل را افزایش دهیم.

حمایت همه جانبه معاونت علمی از ایده‌های نو

کرمی در بخش دیگری پیرامون فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در ساخت تجهیزات هواشناسی گفت: هر ایده‌ای که برای اولین بار و رفع نیازهای کشور توسط یک شرکت دانش بنیان ارائه شود، توسط معاونت علمی به طور کامل حمایت می‌شود و در این حوزه چندین شرکت وارد شده و در دو سال گذشته وسایلی را برای این حوزه عرضه کرده‌ایم.

وی در پاسخ به حل مشکل درگیری شرکت‌ها با قوانین دولتی بیان کرد: مجلس اخیرا مجوز و امضاهای طلایی را در حال رفع کردن است و امید می‌رود حمایت‌های قانونی در این حوزه صورت گیرد؛ همچنین برای شرکت‌های خلاق خانه‌های فناوری در سایر کشورها ایجاد شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی