گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر طرح تفكیك از مبدا سازمان پسماند: با سامانه 137 شهرداری تماس گرفته و پسماند خود را بفروشید

محمدی گفت: شهروندان می‌توانند با تماس با سامانه 137 شهرداری، پسماندهای خود را به ماشین‌های شهرداری تحویل و پول خود را دریافت کنند.

1400/11/06
|
09:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، عبدالرضا محمدی مدیر طرح تفکیک از مبدا سازمان پسماند با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد پسماندهای الکترونیکی در کشور مصاحبه کرد.

محمدی در مورد طرح تفکیک از مبدا گفت: این تفکیک به این معناست که بتوان پسماندها را از درب منزل از شهروندان تحویل بگیریم. همچنین در سطح شهر تهران 450 غرفه تفکیک پسماند وجود دارد که 4 تای آن تخصصی در حوزه الکترونیک فعالیت می‌کنند و آموزش گرهایی در سطح مناطق وجود دارد که به شهروندان در مورد تفکیک پسماند آموزش می‌دهند.

وی ضمن اشاره به نهضت جمع آوری پسماند بیان کرد: شهروندان می‌توانند با تماس با سامانه 137 شهرداری، پسماندهای خود را به ماشین‌های شهرداری تحویل و پول خود را دریافت کنند.

این مدیر در مورد فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه تشریح کرد: به زودی فراخوانی اعلام می‌شود و از این شرکت‌ها برای کمک به این حوزه درخواست می‌کنیم.

محمدی در رادیو گفت و گو اظهار کرد: حمایت شهرداری از شهروندان، خریداری پسماندهاست. به طور مثال لامپ‌های مهتابی را کیلویی 12 هزار تومان از شهروندان خریداری می‌کنیم که برای شهرداری هزینه بردار است و همچنین به سمت افزایش بسته‌های تشویقی برای شهروندان می‌رویم.

وی همچنین در مورد استفاده از رسانه در این حوزه گفت: از رسانه برای فرهنگ سازی درخواست کمک داریم. همچنین در المان‌های شهری، تفکیک پسماند در حال ترویج شدن است تا شهروندان در این امر مشارکت کرده و پسماندهای خود را تحویل دهند.

مدیر طرح تفکیک از مبدا سازمان پسماند ضمن یادآوری اینکه برای هزار غرفه پسماند دیگر فراخوان زده‌ایم خاطرنشان کرد: شهرداری تهران در یکسال گذشته با سازمان‌های اداری و دانشگاه‌ها وارد تعامل شده و تفاهم نامه‌هایی در راستای تفکیک پسماند منعقد شده که بخشی از آن در راستای آموزش است.

محمدی پیرامون موانع این کار تشریح کرد: شهروندان علیرغم آموزش‌هایی که می‌بینند، اما آنگونه که باید عمل نمی‌کنند. همچنین از رسانه انتظار کمک بیشتری داریم و مردم نیز باید همکاری بیشتری در این حوزه داشته باشند.


دسترسی سریع
گفت و گوی علمی