گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدرس دانشگاه اظهار داشت: بسیاری از آزمایشات برای تشخیص بیماری ضروری نیست

مدرس دانشگاه اظهار داشت: اگر پزشک زمان کافی برای بیمار نگذارد، تشخیص صورت نمی گیرد، بنابراین از سونوگرافی، تصویر برداری و آزمایش استفاده می کند که بسیاری از این آزمایشات ضروری نیستند.

1396/07/25
|
13:45برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع روابط پزشک و بیمار؛ روابط مالی و اخلاقی پزشک و بیمار؛ با حضور دکتر فاطمه آذرتاش مشاور خانواده و مدرس دانشگاه به روی آنتن رفت.

دکتر فاطمه آذرتاش با ابراز تاسف از اینکه در حال حاضر نیازهای مادی پزشکان بیشتر پر رنگ شده و همین مسئله روی درمانگری آنها تاثیر گذاشته است، گفت: این تاثیر بخاطر این است که مثلا زمان ویزیت بیماران کم شده است، طبق تعرفه ای که در سال 1394 مصوب شده پزشکان باید تقریبا 15 دقیقه بیمار را ویزیت کنند متخصصین 20 دقیقه و فوق تخصصان 25 دقیقه و روانپزشکان باید 30 دقیقه زمان را در اختیار بیمار قرار دهند.

وی ادامه داد: ولی ملاحظه می کنیم که این زمان در کشور ما در بهترین موقعیت 10 دقیقه است و می بینیم که حتی سه الی چهار دقیقه هم به این مسئله اختصاص پیدا کرده است و این می تواند تاثیر گذاری از همان مسایل مادی باشد که پزشکان می خواهند بیماران بیشتری را ویزیت کنند.

این مشاور خانواده با بیان اینکه ورود به حرفه پزشکی برای کسب درآمد، مسئله آسیب زا است، متذکر شد: به عقیده بنده پزشکی شغل نیست بلکه حرفه و عشق است. حرفه یعنی فعالیتی که انجام می دهم و اصلا متوجه زمان نیستم و لذت می برم. پزشک باید اینگونه کار کند.

وی افزود: این درست نیست که چند بیمار را در یک زمان ملاقات کنم چون بخواهم پول بیشتری را دریافت کنم الان برخی از متخصصین را داریم که از سه الی چهار بیمار در کنار همدیگر اطلاعات می گیرند و این خود، اصل راز داری را زیر سوال می برد.

آذرتاش به راهکارهای که عامل بهبود روابط بین پزشک و بیمار می شود، پرداخت و عنوان کرد: باید یکسری آموزش ها به جامعه پزشکی در خصوص ارتباط حسنه ای که با درمانجو باید برقرار کنند، داده شود. اولین گام برای اعتماد سازی در اتاق درمان، این است که ما وقت بگذاریم و بیمار متوجه شود که من دلسوزش هستم و بخاطر پول نیست که دارم این کار را انجام می دهم و به من پزشک اعتماد کند.

وی با ابراز تاسف از عدم اعتماد جامعه به تشخیص و درمان پزشکی اظهار داشت: متاسفانه جامعه امروزی احساس کرده جراحی هایی که دارد صورت می گیرد بخاطر این است که پزشکان سود مالی داشته باشند و این بدترین ضربه ای است که به جامعه پزشکی وارد می شود. اگر یک پزشک زمان کافی برای بیمار نگذارد تشخیص هم به درستی صورت نمی گیرد و از ابزارهای مختلفی مثل سونوگرافی، تصویر برداری و آزمایش استفاده می کند و الان تحقیقات صورت گرفته، نشان می دهد که خیلی از این آزمایشات ضروری نبوده است.

این مدرس دانشگاه یاداور شد: متاسفانه در کشور چهار برابر میانگین جهانی داریم دارو مصرف می کنیم اگر تشخیص به درستی صورت بگیرد خیلی از این داروها شاید نیازی نباشد که بیمار استفاده کند بنابراین طول زمان ویزیت در تشخیص پزشک خیلی مهم است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی