گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك درمانگر اعتیاد گفت: حضور روانشناس و مددکار اجتماعی در مراکز ترک اعتیاد الزامی است

یک درمانگر اعتیاد اظهار داشت: روش های درمانی امروز به گونه ای است که بیمار را فقط در طول درمان دچار پرهیز از اعتیاد می کند، و پس از خروج از مرکز درمانی اعتیاد را از سر می گیرد.

1396/08/09
|
14:45
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی بحران در مراکز ترک اعتیاد، با حضور دکتر محمدرضا حسین (پژوهشگر و درمانگر اعتیاد) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمدرضا حسین با اشاره به فعالیت و عملکرد کمپ های ترک اعتیاد در کشور، گفت: اداره و مدیریت کمپ های ترک اعتیاد به دست نیروهای غیر متخصص میزان کیفیت کمپ های درمانی کشور را به شدت با کاهش مواجه کرد، در حالی که بسیاری از این کمپ های درمانی بدون مجوزهای لازم مشغول به فعالیت می شوند.

وی همچنین در ادامه افزود: اشخاص راغب به تاسیس کمپ های ترک اعتیاد می توانند با مراجعه به سازمان بهزیستی کشور روند تاسیس قانونی یک مرکز ترک اعتیاد را سپری کرده و در این حوزه مشغول به فعالیت شوند، به طوری که استانداردهای معاونت بهداشتی در طول کار و فعالیت این مراکز رعایت شده باشد.

این درمانگر اعتیاد با اشاره به این که حضور یک روانشناس و مددکار اجتماعی در مراکز ترک اعتیاد امری بسیار ضروری و الزامی است، اظهار داشت: متاسفانه امروزه برخی از آیین نامه ها و پروتکل های موجود در قانون در حالت اجرایی در مراکز در مانی در دستور کار قرار نمی گیرند.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: در بسیاری از موارد مشکل اصلی و پایه ای بیمار اعتیاد در مراکز درمانی رفع نمی شود، به طوری که بیمار با مراجعه به این مراکز و گذراندن طول درمان فقط به مرحله ی پاک سازی می رسد.

دکتر محمدرضا حسین با بیان این که وجود جلسات مشاوره یکی از مهم ترین بخش های درمانی در موضوع اعتیاد به شمار می رود، اظهار داشت: روش های درمانی امروز همواره به گونه ای است که در طول درمان بیمار را دچار پرهیز از اعتیاد می کنند، به طوری که بیمار پس از خروج از مرکز درمانی پرهیز موجود را کنار گذاشته و مسیر اعتیاد را از سر می گیرد.

وی با اشاره به موفقیت مراکز درمانی سرپایی نسبت به مراکز میان مدت ترک اعتیاد در کشور، توضیح داد: عدم وجود اجبار به ترک اعتیاد از سوی مراکز میان مدت یکی از مهم ترین عواملی است که کیفیت درمان و ترک بیمار را کاهش می دهد.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی