گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دبیر كل انجمن روابط عمومی ایران: مجلس باید در حوزه سواد رسانه ای و فرهنگ سازی در مدارس ورود کند

دبیر کل انجمن روابط عمومی ایران گفت: مجلس باید در حوزه سواد رسانه و همچنین آموزش و فرهنگ سازی در مدارس اقدام کند زیرا حتی کودکان نیز اقدام به بازنشر پیام در فضای مجازی می کنند که بسیار خطرناک است.

1396/08/29
|
11:45

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفتگو با موضوع پیامدهای بی هدف بازنشر پیام در فضای مجازی و با حضور دکتر محمد رضا حقیقی دبیر کل انجمن روابط عمومی ایران، استاد دانشگاه و نویسنده به روی آنتن رفت.

دکتر محمد رضا حقیقی با اشاره به اینکه میلیون ها پیام مانی و مالتی مدیا با لمس تلفن همراه در فضای مجازی بازنشر پیدا می کند، گفت: حجم ارسال پیام ها به حدی زیاد است که خودمان نیز تعداد پیام های ارسالی در یک روز را به یاد نداریم.

وی ضمن تاکید بر اینکه در جریان آزاد اطلاعات، بازنشر پیام، امر مهمی است، عنوان داشت: متاسفانه در لایه های زیرین، مخاطبین به تبعات این کار آشنا نیستند و واقعا نمی دانند چه اتفاقی با بازنشرهای بی هدف می افتد. کاربرانی که از سواد رسانه ای زیادی برخوردار نیستند، به راحتی سبب بازنشر اطلاعاتی می شوند که نادرست، غیر کاربردی و زیان بار است. حتی اگر متوجه شویم پیامی که ارسال کردیم اشتباه است، می توانیم مطمئن شویم انتشار پیام اصلاح شده به اندازه نشر پیام اصلی بازخورد و بازدید خواهد داشت.

دبیر کل انجمن روابط عمومی ایران اظهار کرد: عموما مخاطبان نسبت به یک پیام و مطلب در فضای مجازی عمق اطلاعاتی کمی دارند و هنگامی که آن را بازنشر می دهند، نه تنها سودی از آن حاصل نمی کنند بلکه باعث اضطرار جامعه نیز می شوند.

وی با بیان اینکه بازنشر اطلاعات ممکن است باعث از بین رفتن آبرو و حتی جان یک کاربر شود، عنوان داشت: البته اساسا بازنشر اطلاعات امری طبیعی است زیرا فضای مجازی بر اساس انتقال سریع اطلاعات شکل گرفته است و طبیعی است که کاربر نیز از این موضوع استفاده می کند.

این استاد دانشگاه افزود: کاربران فضای مجازی عموما به سطحی رسیده اند که در اثر گسترش اطلاعات سطحی در فضای مجازی به یک همه چیز دان مبدل شده اند و فکر می کنند این پیان را برای همه مخاطبین خود بازنشر دهند بدون اینکه از اعتبار آن آگاهی داشته باشند، پیام را بازنشر می دهند.

این نویسنده و مولف با اشاره به وظایف روابط عمومی ها، گفت: بارها روسای فراکسیون مجلس خواستار ارائه مسائل سواد رسانه ای توسط روابط عمومی های کشور شده اند تا برای آن قانون وضع شود. به نظر می رسد مجلس باید در حوزه سواد رسانه و همچنین آموزش و فرهنگ سازی در مدارس اقدام کند زیرا حتی کودکان نیز اقدام به بازنشر پیام در فضای مجازی می کنند که بسیار خطرناک است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی