گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك دكترای روانشناسی گفت: آرامش در کلانشهرها تجربه ای گمشده است

یک دکترای روانشناسی اظهار داشت: بسیاری از مردم ساکن در کلانشهرها به خاطر تکاپوی بیش از حد و نداشتن آرامش کافی رضایت و سلامت روان خود را از دست می دهند.

1397/01/20
|
09:28

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی آرامش در جامعه شهری تحلیل و آسیب شناسی اجتماعی آرامش در کلانشهر تهران، با حضور دکتر معصومه امینی خو (دکترای روانشناسی و استاد دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر معصومه امینی خو با اشاره به این موضوع اقتصاد و شرایط اقتصادی می تواند یکی از مولفه های آرامش در کلانشهرها باشد، گفت: از نظر روانشناسی بر آورده نشدن بسیاری از نیازهای ابتدایی افراد می تواند تجربه ی نیازهای بالاتری مانند احساس آسایش و آرامش محقق نکند.

وی با اشاره به این که کلانشهر تهران همچنان در روندد توسعه قرار دارد، اظهار داشت: بدون شک میزان آرامش در کلانشهر تهران که شهری در حال توسعه است، از کیفیت و کمیت خوبی برخوردار نمی شود؛ چرا که مردم به جای استفاده از امکانات کلانشهری با عوارض زندگی در کلانشهرها دست و پنجه نرم می کنند.

این دکترای روانشناسی همچنین در ادامه افزود: استرس زیاد، تراکم بالای جمعیت، آلودگی هوا، دوری محل کار با محل سکونت، زد و خوردهای متعدد و غیره از جمله عواملی هستند که مردم ساکن در کلانشهرها به صورت روزانه با آن دست و پنجه نرم می کنند.

وی با بیان این که آرامش در کلانشهرها برای مردم تجربه ای گمشده است، عنوان کرد: بسیاری از مردم ساکن در کلانشهرها به خاطر تکاپوی بیش از حد و نداشتن آرامش کافی رضایت و سلامت روان خود را از دست می دهند.

دکتر معصومه امینی خو با اشاره به این که موضوع آرامش یکی از مولفه های رضایت در زندگی به شمار می آید، تصریح کرد: یک فرد ساکن در محیط روستایی در کنار عدم رضایت اقتصادی از زندگی خود می تواند تجربه ی آرامش خوبی را از زندگی خود داشته باشد، در حالی که موضوع رضایت افراد ساکن در کلانشهرها می تواند با عوامل متعددی سنجیده شود.

در ادامه ی برنامه گفت و گو اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو میثم شهبازی با اشاره به محیط همواره بر رفتار انسان ها تاثیر می گذارد، گفت: آرامش یک موضوع ذهنی است به طوری که در نقطه ی مقابل آسایش قرار دارد که به معنای رفاه و شرایط عینی آرامش بخشی است.

وی همچنین در ادامه افزود: هر کدام از عینیت های شهر تهران امروزه به نوبه تاثیر منفی خود را بر آرامش شهر دارد؛ برای مثال ترافیک موجود در بسیاری از بخش های شهر تهران آرامش و ذهنیت مردم را در طول روز بر هم می زند.

این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به این که متاسفانه امروزه مدیریت شهری در کشور سیاسی شده و دچار سیاست زدگی است، تاکید کرد: در تمام دنیا هیچ کدام از شهرهای دنیا با روند سیاسی مدیریت نمی شوند، در حالی که متاسفانه مدیریت شهری در ایران دچار روندهای سیاسی شده است.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: مدیریت جناحی شهر همواره باعث می شود تا مدیر از عملکرد مدیریتی خود بیرون آمده و آرمان های جناح منتصب به خود را در اولویت قرار دهد.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی