صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس فضای مجازی اظهار داشت: هتک حیثیت، جعل و نشر اطلاعات کذب علیه افراد، کلاهبرداری هایی که در برخی اوقات به قتل و خودکشی منجر شده، از جمله آسیب هایی است که از طریق شبکه ی تلگرام بروز پیدا کرده.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی ولنگاری در فضای مجازی، تلگرام و خطرات امنیتی آن، با حضور ابوذر منتظرالقائم (کارشناس فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه ابوذر منتظرالقائم با اشاره به این که در حال حاضر متاسفانه بسیاری از مسئولین کشور تمام مشکلات فضای مجازی را ناشی شده از بی سوادی مردم در فضای مجازی می دانند، گفت: بدون شک ابزارهای فضای مجازی در داخل کشور از نظر بنیادی دچار اشکال هستند به طوری که این مشکلات بنیادی زمینه ی مناسب برای بروز سایر مشکلات را نیز فراهم آورده اند.

وی همچنین در ادامه افزود: بدون شک یک فرد می تواند در شرایط کاملا ناسالم و ناهموار خودش را در مسیر سلامت حفظ کرده و پیش ببرد، اما وظیفه ی مسئولین کشور حکم می کند تا بهترین و امن ترین مسیر را برای حرکت مردم در تمامی حوزه ها فراهم آورد.

این کارشناس فضای مجازی همچنین در ادامه اضافه کرد: قبل از ورود تلگرام به فضای مجازی داخل کشور و عضوگیری آن، شبکه پیام رسان مطلوب در کشور تولید شده و وجود داشت، در حالی که دولت ایران از انتشار و عضوگیری آن جلوگیری کرد.

وی با اشاره به پروژه ی سیم کارت مجازی، توضیح داد: ساز و کارهای داخل کشور در سال های قبل از ورود تلگرام به فضای مجازی ایران به دلیل عدم فهم دقیق از کارکردهای پیام رسان های داخلی نرم افزار سیم کارت مجازی را یک شبکه های پیام رسان داخلی بود متوقف کرد؛ در حالی که امکانات کشور در اختیار تلگرام قرار گرفت.

ابوذر منتظر القائم با اشاره به این که مختصات عملیاتی یک جامعه همواره در جنگ شناختی کشف می شوند، گفت: بر اساس اعلام پلیس فتای کشور در حال حاضر فضای تلگرام زمینه ی بروز 42 درصد از بسیاری از جرم ها را فراهم آورده است.

وی همچنین در ادامه افزود: هتک حیثیت، جعل اطلاعات و نشر اطلاعات کذب علیه افراد و اشخاص، کلاهبرداری هایی که در بر برخی از اوقات به قتل و خودکشی به همراه داشت از جمله آسیب هایی هستند که امروزه از طریق شبکه ی پیام رسان تلگرام ظهور و بروز پیدا کرده اند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • خبر نوشتن در فضای مجازی را به دیگران آموزش دهیم