گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیر اجرایی پیام رسان بیسفون گفت: نرم افزار بیسفون مورد اجحاف قرار گرفت

مدیر اجرایی پیام رسان داخلی بیسفون اظهار داشت: پیام رسان داخلی بیسفون در محدوده ی منطقه ی ایران به عنوان اولین پیام رسانی شناخته می شود که قابلیت تاسیس کانال در پیام رسانی مجازی را به مردم ارائه کرد.

1397/01/24
|
11:43

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی جرائم سایبری تلگرام و ضرورت مهاجرت به شبکه های پیام رسان بومی، با حضور مصطفی موحدین (مدیر اجرایی پیام رسان داخلی بیسفون) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مصطفی موحدین با اشاره به این که پیام رسان بیسفون قدیمی ترین پیام رسان ایرانی است، گفت: اولین موج فعالیت و رقابت پیام رسان بیسفون در ابتدای امر با پیام رسان وایبر بود، به طوری که در هنگام اهمیت وایبر در کشور ایران نرم افزار بیسفون همتراز با آن پیش می رفت.

وی با اشاره به این که پیام رسان بیسفون هیچ گاه به دنبال حمایت نبود، اظهار داشت: متاسفانه نرم افزار بیسفون مورد اجحاف قرار گرفت، به طوری که حیطه ی مدیریت فرهنگی و ارتباطی کشور در بسیاری از مواقع در مواجهه با این پیام رسان عملکرد بسیار سخت گیرانه داشته است.

مدیر اجرایی پیام رسان داخلی بیسفون همچنین در ادامه تاکید کرد: پیام رسان بیسفون خارج از حمایت های نهادهای مختلف فقط به دنبال شرایطی بود که از ایراد ضربه به فعالیت این پیام رسان جلوگیری شود.

وی همچنین در ادامه افزود: پیام رسان داخلی بیسفون در محدوده ی منطقه ی ایران به عنوان اولین پیام رسانی شناخته می شود که قابلیت تاسیس کانال در پیام رسانی مجازی را به مردم ارائه کرد.

مصطفی موحدین با اشاره به این که افراد راغب به ایجاد کانال در نرم افزار بیسفون در ابتدای ارائه ی این قابلیت در کشور باید نسبت به اخذ مجوز نشر بر خط اقدام می کردند، عنوان کرد: نرم افزار بیسفون زمانی مجبور به اخذ مجوز نشر بر خط برای کاربران بود که کاربران مختلف با حضور در پیام رسان تلگرام می توانستند آزاده نسبت به تاسیس و فعالیت در قالب کانال مجازی اقدام کنند.

در ادامه ی برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو ابوذر منتظرالقائم با اشاره به این که بسیاری از مشکلات موجود در فضای مجازی با مهاجرت افراد از تلگرام به شبکه های پیام رسان داخلی حل و رفع نمی شوند، گفت: امروزه بسیاری از ساختارهای اجتماعی کشور در فضای پیام رسان های فضای مجازی محدود شده اند.

وی همچنین در ادامه افزود: ساختارهای موجود در پیام رسان های داخلی یا خارجی موجبات ایجاد جرم برای افراد مختلف را فراهم می آورد.

این کارشناس فضای مجازی با بیان این که متاسفانه بسیاری از معیارهایی که در تمامی دنیا رعایت می شوند با فرارسیدن به کشور ایران زیر پای گذاشته می شوند، عنوان کرد: بسیاری از افرادی که تا به حال معیارهای کشور ایران را مورد بی توجهی و بی اعتنایی قرار داده اند، امروزه انتظار دارند تا کشور ایرانی معیارهای بین المللی را در قبال آن ها رعایت کند.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر هیچ کشوری اجازه نمی دهد تا حتی یک پروتکل رمزنگاری شده در اختیار حاکمیت خود نباشد، چرا که عدم دسترسی حاکمیت به پروتکل های رمزنگاری شده همواره زمینه ی ایجاد جرم را فراهم می آورد.

ابوذر منتظرالقائم با اشاره به این که متاسفانه راهکارهای جلوگیری از نشر مطالب کذب در فضای مجازی بسیار محدود و غیر قابل اجرا هستند، عنوان کرد: سهم جرم در حوزه ی فضای مجازی در حال حاضر از تمامی جرم های واقع شده در کشور پیشی می گیرد.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: بدون شک توسعه ی نرم افزارهای پیام رسان مجازی در کشور همواره با اوج گرفتن آمارها و نمودارهای آسیب های اجتماعی در کشور همراه است.

این پژوهشگر فضای مجازی همچنین در ادامه اضافه کرد: متاسفانه نرم افزار تلگرام با توجه به شرایط امروزی می تواند برای تمامی حوزه های کشور تعیین تکلیف کند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی