گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك تحلیلگر فضای مجازی گفت: فضای مجازی تلفیقی از فرصت ها و مخاطرات است

یک تحلیلگر فضای مجازی اظهار داشت: امروزه بسیاری از کشورهای جهان با موضوع شایعات در فضای مجازی برخوردی بسیار جدی دارند، به طوری که جریمه ها و جرم های سنگینی در این حوزه تعریف کرده اند.

1397/02/02
|
10:10

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی مخاطرات تلگرام، با حضور سهیل تقوی (تحلیلگر فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه سهیل تقوی با اشاره به این که مخاطرات همواره در کنار فرصت ها ارزیابی می شوند، گفت: بدون شک کارکردهای متعدد مختلف موجود در فضای مجازی باعث گرایش مردم به سمت پیام رسان های مختلف شده است، به طوری که برقراری ارتباط و وجهه رسانه از مهم ترین کارکردهای فضای مجازی به شمار می روند.

وی همچنین در ادامه افزود: پیام رسان های مختلف همواره دارای کارکردهای ارتباطی بوده اند، در حالی که امروزه کارکردهای رسانه ای نیز به خود گرفته اند.

این تحلیلگر فضای مجازی با اشاره به این که تجمیع کارکردهای رسانه ای و ارتباطی در پیام رسان ها امروزه مهم ترین جذابیت این پدیده برای مردم به شمار می رود، اظهار داشت: بدون شک فرصت های مثبت همواره به همراه آسیب هایی مختلف به سمت انسان می آید، به طوری که ارزیابی فرصت های فضای مجازی بدون آسیب های آن به طور یکسان ممکن نیست.

وی با اشاره به این که در برقراری ارتباطات میان فردی در فضای مجازی همواره به سواد رسانه ای نیاز است، عنوان کرد: بر اساس اصول حاضر در شبکه های اجتماعی در سراسر جهان کودکان اجازه ورود به شبکه های اجتماعی را ندارند، در حالی که در کشور ایران این موضوع مورد توجه قرار نمی گیرد.

سهیل تقوی همچنین در ادامه خاطر نشان کرد: در تمامی کشورهای دنیا حداقل سن 13 سال را برای ورود به فضای مجازی ممنوع کرده اند، در حالی که کودکان زیر 13 سال در داخل کشور به انواع شبکه های اجتماعی مجهز هستند.

وی با اشاره به گسترش بسیار سریع و زیاد شایعات در بسترهای مجازی، تصریح کرد: موضوع گسترش شایعات در بسترهای مجازی امروزه یکی از مهم ترین موضوعاتی است که تمامی کشورهای جهان با آن درگیر هستند، به طوری که در سال های اخیر و پس از برگزاری انتخابات آمریکا فضای شایعات موجود در فضای مجازی به شدت بسط و گسترش یافت.

این تحلیلگر فضای مجازی همچنین در ادامه اضافه کرد: امروزه بسیاری از کشورهای جهان با موضوع شایعات در فضای مجازی برخوردی بسیار جدی دارند، به طوری که جریمه های و جرم های سنگینی را در این حوزه تعریف کرده اند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی