گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك جامعه شناس: جرم زدایی در کشور نیازمند فرهنگ سازی عمیق و جدی است

یک جامعه شناس گفت: زیاد بودن تعداد ورودی پرونده ها به دستگاه قضا به بستر فرهنگی جامعه برمی گردد و کاهش آن به فرهنگ سازی جدی نیاز دارد.

1397/04/10
|
10:47

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع جرم زدایی و کاهش موارد جرم و با حضور دکتر علیرضا شریفی یزدی جامعه شناس و روانشناس اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

دکتر شریفی یزدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو در رابطه با آثار و پشتوانه اجتماعی جرم زدایی و جرم انگاری عنوان کرد: در کشوری مانند ایران بخش بزرگی از مباحث قانونی از متون دینی گرفته می شوند و یکی از منابع قانون موضوعات فرهنگی است.

وی در ادامه مطلب افزود: اگر فاصله بین سبک زندگی توده مردم یک کشور و آنچه که قانون گذار فکر می کند زیاد باشد احساس نیاز به جرم زدایی به شدت افزایش خواهد یافت.

این جامعه شناس همچنین یاد آور شد: به نظر می رسد برخی از قوانین و قواعد چیده شده صرفاً برای بازدارندگی است و تجربه نشان داده است که در اکثریت مواقع مقاومت در مقابل آن شکل می گیرد که تبعات منفی خود را به همراه خواهد داشت.

دکتر شریفی یزدی در مصاحبه با این برنامه اجتماعی در رادیو گفت و گو بیان کرد: وقتی قانونی با واقعیت جامعه همخوانی نداشته باشد و اکثریت جامعه آن قانون را زیر پا بگذارند مسائل مختلفی در کشور شکل می گیرند و پیامد منفی اجتماعی آن این است که قانون گریزی به عنوان ارزش اجتماعی و زرنگی تبدیل خواهد شد و این برای یک جامعه به شدت خطرناک است.

وی در ادامه این گفت و گوی اجتماعی ابراز داشت: هر جامعه ای برای برقراری نظم و امنیت اجتماعی و روانی و فرهنگی خود به قانون نیاز دارد.

این روانشناس اجتماعی یادآور شد: زیاد بودن تعداد ورودی پرونده ها به دستگاه قضا به بستر فرهنگی جامعه برمی گردد و کاهش آن به فرهنگ سازی جدی نیاز دارد.

دکتر شریفی یزدی با اشاره به آثار کاهش عناوین مجرمانه در کشور بیان داشت: باید اذعان کنیم که جرم زدایی و کاهش عناوین مجرمانه در کشور امنیت خاطر و امنیت اجتماعی بیشتری را برای مردم جامعه تأمین خواهد کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی