صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دبیرکارگروه فضای مجازی انجمن سواد رسانه ای ایرانی گفت: حاکمیت ، مجلس و دولت باید تمام قد از پیام رسان های داخلی حمایت کنند.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی" با موضوع پیام رسان های داخلی و با حضور علی محمد یزدانی رجبی دبیر کارگروه فضای مجازی انجمن سواد رسانه ای ایران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

دبیر کارگروه فضای مجازی انجمن سواد رسانه ای ایرانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: پیام رسان های داخلی از نظر فنی و اجرایی، توانایی رقابت با پیام رسان های خارجی را دارند.

وی با اشاره به چرایی این مطلب عنوان کرد: در داخل کشور امکاناتی وجود دارد که یک پیام رسان خارجی به آن دسترسی ندارد و این مزیت، زمینه رقابت اصلی پیام رسان داخلی با نرم افزارهای خارجی را فراهم می کند.

یزدانی رجبی افزود: پیام رسان های داخلی با تکیه بر این مزیت و در صورت حمایت همه جانبه ساختار نظام، می توانند بخش زیادی از مخاطبان را جذب و عملا اعتماد سازی کنند و در نهایت نیاز روزمره جامعه ایرانی را برطرف سازند.

دبیر کارگروه فضای مجازی انجمن سواد رسانه ای ایرانی با اشاره به دیگر مزایای پیام رسان های داخلی گفت: پیام رسان داخلی می تواند درگاه بانکی امنی برای کاربران خود باشد و این درحالی است که هیچ پیام رسان خارجی قابلیت ارائه تراکنش مالی امن به کاربران را ندارد.

وی در ادامه متذکر شد: دستگاه ها و وزارت خانه ها بخش زیادی از خدمات حاکمیتی را از طریق وب سایت ها انجام می دهند درحالیکه پیام رسان های داخلی می توانند بستری برای ارتباط بین وب سایت ها و مردم باشند. ارائه سرویس اینترنت ارزان به کاربران نیز از جمله مزیت پیام رسان های داخلی است که می توان به آن اشاره کرد.

یزدانی رجبی همچنین در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: در حال حاضر پیام رسان های داخلی ما در جایگاه رقابت با پیام رسان های خارجی که با میلیاردها دلار سرمایه توسعه یافته اند و پشتیبانی می شوند نیستند. بنابراین نباید انتظار داشت پیام رسانی که به تازگی راه اندازی شده بتواند به جایگاه پیام رسان تلگرام با 40 میلیون کاربر ایرانی برسد.

این مقام مسئول با اشاره به راهکارهای ظرفیت سازی در پیام رسان های داخلی عنوان کرد: اگر پیام رسان های داخلی کیفیت خدمات به کاربران خود را افزایش دهند و به آن متعهد باشند می توانند رضایت کاربر را جلب کنند.

دبیر کارگروه فضای مجازی انجمن سواد رسانه ای ایرانی در ادامه تاکید کرد: حاکمیت ، مجلس و دولت باید تمام قد از پیام رسان های داخلی حمایت کنند. در حال حاضر ما با معضل تحریم و چالش های ارزی مواجهیم و برای منابع محدود ارزی کشور مجبور به طراحی سامانه هایی هستیم. این پیام رسان ها می توانند جلوی خروج بی رویه ارز از کشور را بگیرند.

وی توسعه پیام رسان های داخلی را عامل موثری در افزایش اشتغال زایی در کشور برشمرد و گفت: کشور ایران در منطقه، قرابت فرهنگی و زبانی بسیار زیادی با کشورهای همسایه خود دارد و این یک ظرفیت فوق العاده و درآمد زا است که باید از این بستر برای اشتغال زایی استفاده کرد.

یزدانی رجبی در پایان برنامه گفت و گوی اجتماعی رادیو گفت و گو اظهار کرد: پافشاری بر افزایش کاربر در پیام رسان های داخلی سیاست غلطی است و سیاست ارائه سرویس با کیفیت که منجر به رضایت کاربر می شود، خیلی موثرتر از افزایش تعداد کاربران است.

مرتبط با این خبر

  • مهاجرت به پیام رسان های داخلی به معنی مخالفت با انحصار است

  • پیام رسان های داخلی باید ضریب امنیت خود را ارتقا دهند

  • تلگرام هیچ همراهی با کشور ما ندارد

  • تلگرام ابعاد منفی فرهنگی را رواج می دهد

  • مصادیق نقض حریم خصوصی در فضای مجازی باید شفاف شوند

  • اتصال پیام رسان "بله" به شبکه شتاب 18 بانک

  • 28 میلیون نفر، کاربران نسخه فارسی تلگرام

  • استفاده صحیح از فضای مجازی باید اطلاع رسانی شود

  • اعلام آمادگی وزارت ارتباطات برای توسعه زیر ساخت پیام رسان های داخلی

  • کنترل فضای مجازی باید در چهارچوب قانون باشد