صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

یک استاد دانشگاه شبهه افکنی رسانه های معاند در رابطه با امنیت کاربر را از جمله چالش های پیش روی پیام رسان های داخلی معرفی کرد.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی" با موضوع پیام رسان های داخلی و با حضور دکتر مهدی بصیری عضو کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

عضو کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه باید مدیریت قوی بر فضای مجازی حاکم شود بیان داشت: وضعیت فضای مجازی و آینده آن و همچنین جایگاه دولت و حاکمیت در مدیریت این فضا از جمله مسائلی است که نیازمند روشنگری است.

وی در ادامه افزود: کشور ایران دارای ظرفیت رقابت با پیام رسان های خارجی از نظر فنی، فکری و تولید محتوا است اما متاسفانه تا به الان از این ظرفیت استفاده نشده است.

دکتر بصیری همچنین ابراز داشت: ما باید ده سال قبل برای ارتقای ظرفیت پیام رسان های داخلی برنامه ریزی می کردیم تا الان با مشکل عدم ارائه سرویس مناسب پیام رسان های داخلی مواجه نشویم.

عضو کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: حاکمیت و دولت باید برنامه ریزی و راهبرد و سیاست های کلان را در این زمینه تعیین کنند که امروز پیام رسان های داخلی در ارائه خدمات خود به کاربران دچار سردرگمی نشوند.

دکتر بصیری فرهنگ سازی و تولید ایده و افکار را در تحقق ظرفیت های پیام رسان های داخلی را موثر برشمرد و عنوان کرد: تولید ایده و افکار و بازنشر آن در پیام رسان های داخلی می تواند قدرت رقابت ما با پیام رسان های خارجی را افزایش دهد.

عضو کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فرمایشات رهبری در رابطه با فضای مجازی گفت: مقام معظم رهبری فضای مجازی را یک فرصت تلقی می کنند و تأکید دارند که اگر از این فرصت استفاده نکنیم در پیشگاه خداوند مسئول هستیم. بنابراین فضای مجازی فرصتی برای تبیین اهداف نظام و توسعه ایده ها و افکار ما است.

دکتر بصیری در ادامه به راهکارهای ظرفیت سازی در پیام رسان های داخلی اشاره کرد و افزود: تنها راهکار رفع چالش در این زمینه تولید محتوا است. زمانی که ما تولید محتوا کنیم قدرت به چالش انداختن دیگر کشورها را پیدا خواهیم کرد. علاوه بر این سیاست گزاری شفاف و روشن دولت و حاکمیت می تواند در تحقق ظرفیت پیام رسان های داخلی موثر عمل کند.

وی حمایت نخبگان سیاسی، ورزشی و هنری از پیام رسان های داخلی را در تحقق ظرفیت آن ها موثر برشمرد و بیان کرد: نخبگان کشورمان در عرصه های مختلف با حمایت خود می توانند مردم را به استفاده از پیام رسان های داخلی تشویق کنند.

عضو کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه همچنین خاطرنشان کرد: ورود بخش خصوصی به این حوزه و واگذاری این امر به مردم راهکاری در جهت استفاده از ظرفیت پیام رسان های داخلی محسوب می شود.

دکتر بصیری در خاتمه با اشاره به چالش های پیش روی پیام رسان های داخلی عنوان کرد: اولین مسئله امنیت کاربران است که رسانه های معاند در این رابطه شبهه افکنی می کنند. علاوه بر این سرعت پیام رسان ها و کیفیت ارائه خدمات از جمله چالش های پیش روی پیام رسان های داخلی است که باید برای برطرف کردن آن ها برنامه ریزی و تدبیر کرد.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • خبر نوشتن در فضای مجازی را به دیگران آموزش دهیم