صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستانهای وزارت بهداشت گفت: پتانسیل و بودجه کافی برای حضور 24 ساعته پزشک متخصص مقیم در بیمارستان های کشور وجود ندارد.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع طرح مقیمی متخصصین و مشکلات اورژانس بیمارستان ها با حضور دکتر حسن واعظی مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

دکتر واعظی در ابتدای مطلب اظهار کرد: هر بیمار یا دردمندی که مشکل جسمی برجسته ای داشته باشد یک مورد اورژانسی محسوب می شود و در هر ساعتی از شبانه روز می تواند در بخش اورژانس بیمارستان ها از خدمات استفاده کند.

وی افزود: درصدی از بیماران اورژانسی از بیماران سرپایی محسوب می شوند که به دلیل ارائه خدمات کمتر مطب ها و درمانگاه در شیفت عصر و شب به اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند تا در اولین فرصت خدمات مربوط به خود را دریافت کنند.

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت با بیان اینکه خدمات اورژانس طیف گسترده ای دارد عنوان کرد: تمام بیمارانی که نیازمند دریافت خدمات تخصصی اورژانس هستند می توانند خدمات مربوطه را توسط پزشک 24 ساعته بیمارستان که می تواند پزشک عمومی با تجربه و یا دارای دانش استقرار در اورژانس بیمارستان و یا متخصص مقیم طب اورژانس باشد، دریافت کنند.

دکتر واعظی گفت: خدمات اورژانسی الزاماً در بخش اورژانس ارائه نمی شود. ممکن است بیماری که در بخش بستری است در طول ساعات عصر و شب دچار وخامت حال عمومی شود و متخصص مقیم در این بخش ویزیت اورژانسی برای بیمار را انجام خواهد داد و اگر بیمار نیاز به اقدام اورژانسی و حتی عمل جراحی داشته باشد خدمات مربوطه را دریافت می کند.

وی خاطرنشان کرد: بخش اورژانس بیمارستان با توجه به تک تخصصی یا جنرال بودن بیمارستان از متخصص خود به عنوان مقیم و یا پشتیبان آن-کال بیمار اورژانسی استفاده می کند.

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: تمامی اورژانس های بیمارستان های آموزشی، درمانی، خصوصی، دولتی و نهادهای مختلف طبق قانون موظف به پذیرش و ارائه خدمات فوریتی به بیمار تا حداکثر توان تجهیزاتی و پزشکی و نیروی انسانی خود می باشند. بنابراین اینکه اورژانس بیمارستانی به بهانه نداشتن پزشک متخصص از پذیرش بیمار اورژانسی خودداری کند تخلف است و باید نظارت و برخورد صورت بگیرد.

واعظی یادآور شد: از بسیاری از بیمارستان های تهران گزارش هایی می رسد که پزشک مقیم حضور نداشته درحالیکه آن پزشک برای مقیم بودن خود در هر شب بین 300 تا 700 هزار تومان دریافت می کند.

وی عنوان کرد: دستورالعمل مقیمی مانند دستور العمل های دیگر ابلاغ شده و ممکن است با توجه به فراخور نیازی که در طول سال ها ایجاد خواهد شد این دستورالعمل مورد بازنگری قرار گیرد.

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت در خاتمه گفت: پتانسیل و بودجه کافی برای حضور 24 ساعته پزشک متخصص مقیم در تمام بیمارستان های کشور وجود ندارد.

مرتبط با این خبر

  • رادیو گفت و گو به دنبال ردپای بیکاری در آسیب های اجتماعی

  • مبارزه با معضل بی تفاوتی اجتماعی به معجزه نیاز دارد

  • آسیب های اجتماعی به اقدامات فرابخشی نیاز دارد

  • دلایل بی تفاوتی در برابر آسیب های اجتماعی

  • بی خانمانی یک سبک زندگی است

  • بخش عمده ای از افراد کارتن خواب معتاد هستند

  • بررسی معضلات اجتماعی ناشی از کارتن خوابی و بی خانمانی

  • نظام تربیتی سنتی ایرانی بر اساس خشونت شکل گرفته است

  • خشونت جزو لاینفک زندگی مدنی و اجتماعی انسان است

  • کتاب سواد رسانه ای آموزش و پرورش موثر نیست