صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر حسین نوری خواه اظهار داشت: سیستم های رمزنگاری شده در پیام رسان های مختلف داخلی یا خارجی امکان پالایش محتوا را به شبکه های فیلترینگ نمی دهند.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع آسیب شناسی نظارت و کنترل بر پیام رسان های داخلی و خارجی، با حضور دکتر حسین نوری خواه (مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر حسین نوری خواه با اشاره به این که عدم کنترل پیام رسان های مختلف سبب ایجاد آسیب می شود، گفت: آسیب های حاصل از رها بودن پیام رسان ها بسیار گسترده و متنوع هستند.

وی افزود: نقض قانون مالکیت محتوا اولین و مهم ترین آسیبی است که در فضای مجازی و شبکه های پیام رسان شکل می گیرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به فعالیت پیام رسان های خارجی در ایران، تصریح کرد: عدم کنترل صحیح پیام رسان های خارجی باعث می شود تا مطالب مطرح در این فضا ارزش های دینی کشور را مورد آسیب قرار دهد.

وی در ادامه اضافه کرد: بسیاری از شایعه های بی ارزش موجود در فضای مجازی به سرعت در این فضا منتشر می شوند.

دکتر حسین نوری خواه با اشاره به لزوم قانونمندسازی فعالیت پیام رسان ها در کشور، عنوان کرد: قوانین و مقررات مختلف باید بتوانند در عین حفظ حریم خصوصی افراد کنترل و نظارت صحیحی را بر مطالب پیام رسان های داخلی و خارجی داشته باشند.

وی با اشاره به این که کنترل فضای مجازی باید در چهارچوب قانون باشد، اظهار داشت: شبکه فیلترینگ می تواند در برخی از مواقع ابزاری برای کنترل فضای مجازی باشد، در حالی که ابزاری همیشگی نیست.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که بسیاری از پیام رسان های امروزه دارای سیستم های رمزنگاری شده هستند، تصریح کرد: سیستم های رمزنگاری شده در پیام رسان های مختلف داخلی یا خارجی امکان پالایش محتوا را به شبکه های فیلترینگ نمی دهند.

وی با اشاره به این که فیلترینگ هوشمند روش مناسبی برای کنترل فضای مجازی نیست، اظهار داشت: توجه به موضوع اقتصاد در شبکه های اجتماعی می تواند بهترین ابزار برای کنترل فضای مجازی باشد؛ چرا که اکثر فعالان پررنگ در فضای مجازی همواره به دنبال کسب درآمد و سود هستند.

مرتبط با این خبر