گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون سازمان انتقال خون گفت: افکار عمومی اطلاعی دقیق از کارکرد حجامت ندارند

دکتر مجید مختاری اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از افکار عمومی درباره انجام حجامت با یافته های علمی مطابقت ندارند.

1397/08/12
|
11:30

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی حجامت، با حضور دکتر امید رضایی (فوق تخصص خون و سرطان) و دکتر مجید مختاری (معاون سازمان انتقال خون) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر امید رضایی با اشاره به این که تمام انسان ها همیشه پیگیر سلامتی هستند، گفت: حجامت در نظر مخاطب عام سلامتی پدیده ای است که در علاوه بر درمان بر پیشگیری از آسیب های وارد بر سلامتی موثر است.

وی با اشاره به این که بسیاری از مردم ایرانی به انجام حجامت علاقه دارند، اظهار داشـت: در بسیاری از مواقع ایرانی ها با عدم مراجعه به طب علمی سعی می کنند تا بیماری های خود را با تکیه بر طب سنتی درمان کنند.

فوق تخصص خون و سرطان با بیان این که فرد غیر پزشک نباید در کار طبابت دخالت داشته باشد، عنوان کرد: در حال حاضر افراد فعال در حوزه طب سنتی به دو دسته مجزا تقسیم می شوند، به طوری که برخی از این فعالان بعد از گذراندن مقطع پزشکی عمومی در دانشگاه ها تحصیل خود را در شاخه طب سنتی تکمیل کرده اند و برخی بدون رفتن به دانشگاه با تکیه بر گمان به تجربه های پزشکی خود مشغول طبابت سنتی می شوند.

وی با اشاره به لزوم وجود نظارت های دقیق بر عملکردهای مختلف طب سنتی، تصریح کرد: بیماران مختلف در هنگام مراجعه به پزشک شناخت کافی از درمانگر را ندارند، بر همین اساس باید سیستم های نظارتی با عملکردهای دقیق پزشک های در حال کار را مورد ارزیابی قرار دهند.

دکتر امید رضایی افزود: در حال حاضر بسیاری از فعالان غیر حرفه ای در طب سنتی به دلیل انجام کارهای تبلیغاتی بسیار گسترده می توانند افراد زیادی به کسب و کار خود جذب کنند.

وی با بیان این که تمامی خون ها در بدن با یکدیگر در ارتباط هستند، عنوان کرد: تمامی خون های جاری در بخش های مختلف بدن طی چرخش های متعدد به صورت یکسان در می آیند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر مجید مختاری با اشاره به نظر افکار عمومی در مورد حجامت، گفت: در حال حاضر بسیاری از افکار عمومی درباره انجام حجامت با یافته های علمی مطابقت ندارند.

وی افزود: بسیاری از افراد گمان می کنند با انجام حجامت خون کثیف موجود در بدن آن ها خارج می شود، در حالی که در بدن انسان پدیده ای با عنوان خون کثیف وجود ندارد.

معاون سازمان انتقال خون در ادامه اضافه کرد: حجم خونی که فرد در موضع حجامت از دست می دهد نمی تواند حتی یک واحد از هموگلوبین خون را کاهش دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی