گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس مسائل اجتماعی گفت: کتاب سواد رسانه ای آموزش و پرورش موثر نیست

میثم شهبازی اظهار داشت: بدون شک کتاب سواد رسانه ای تاثیر زیادی را بر ارتقای سواد رسانه ای مردم کشور نخواهد داشت، چرا که این کتاب فقط یک ظاهر سوری دارد.

1397/08/20
|
14:15
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی فضای مجازی و خانواده با حضور میثم شهبازی (کارشناس مسائل اجتماعی) و دکتر محمداسماعیل سعیدی (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه میثم شهبازی با اشاره به این که ایران در حوزه تحولات تکنولوژی در جهان جایگاه ثانویه دارد، گفت: کشورهایی مانند ایران همیشه پذیرنده تکنولوژی های مختلف هستند، در حالی که می توان این تکنولوژی را در کشور تولید کرده و صادر کرد.

وی با اشاره به لزوم ورود پیوست فرهنگی با هر پدیده جدید، عنوان کرد: عدم ورود پیوست فرهنگی همراه با یک تکنولوژی باعث می شود تا موضوعات فرهنگی مختلف همیشه با تاخیر در جامعه پیش بروند.

این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به موضوع تغییر معناها و مفاهیم در عصر جدید، اظهار داشت: خانواده به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای اجتماعی امروزه دستخوش تغییرات بسیار زیادی قرار گرفته است.

وی افزود: ورود تکنولوژی های جدید و پیام رسان های مجازی به خانواده های ایران این نهاد بسیار مهم را در معرض آسیب قرار می دهد.

میثم شهبازی با اشاره به این که امروزه باید تمامی نهادهای کشور به کمک نهاد خانواده بیایند، تصریح کرد: با توجه به اهمیت و آسیب های موجود در خانواده ضروری است که نهادهای مختلفی در کشور موضوع خانواده را مورد نظر و توجه ویژه قرار دهند.

وی با اشاره به کارکرد کتاب سواد رسانه ای در مدارس کشور، توضیح داد: بدون شک کتاب سواد رسانه ای تاثیر زیادی را بر ارتقای سواد رسانه ای مردم کشور نخواهد داشت، چرا که این کتاب فقط یک ظاهر سوری دارد.

این کارشناس مسائل اجتماعی افزود: برخی از مسئولین گمان می کنند که کاربران فضای مجازی نوعی مواد خام هستند که باید مدیریت شوند، در حالی که مدیریت و ساماندهی فضای مجازی به کارهای جدی تری نیاز دارد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر محمداسماعیل سعیدی با اشاره به فعالیت های کمیسیون فرهنگی مجلس در راستای ساماندهی خانواده و فضای مجازی، گفت: با توجه به نیازهای موجود در حوزه خانواده و فضای مجازی و آسیب هایی که همواره در حال رشد هستند مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت تا این پدیده را در دستور کار جدیدی پیگیری کند.

وی افزود کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس از دو ماه پیش پیگیری ها و برنامه های مختلفی را در حوزه سواد رسانه ای انجام داده و همچنان در حال کار است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به لزوم ساماندهی شبکه های اجتماعی در ایران، عنوان کرد: طرح ساماندهی شبکه های اجتماعی در کشور امروزه در مجلس مورد بررسی است به طوری که امیدواریم این موضوع در روزهای آتی به صورت جدی تری مورد تصویب قرار بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی