صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر رضا تقی پور اظهار داشت: اضافه شدن رویکرد سیاسی به واژه فیلترینگ کارکرد تخصصی این پدیده را دستخوش تغییر قرار داده است.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی فیلترینگ و نحوه ی اجرای آن در ایران، با حضور دکتر محمدصادق افراسیابی (مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران و کارشناس فضای مجازی) و دکتر رضا تقی پور (وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمدصادق افراسیابی با اشاره به این که موضوع فیلترینگ در تمامی کشورهای دنیا وجود دارد، گفت: فیلترینگ موجود در ایران را نمی توان معنی دقیقی از فیلترینگ دانست، چرا که افراد مختلف با استفاده از فیلتر شکن های مختلف به سایت های بسته شده مراجعه می کنند.

وی در ادامه افزود: شیوه فیلترینگ در ایران با نقدهای متعددی همراه است، بر همین اساس اگر قرار بر اجرای همین روال در فیلترینگ باشد، بهتر است که موضوع فیلترینگ از فضای مجازی داخل کشور برداشته شود.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران با اشاره به ضرورت گسترش سواد رسانه ای در داخل کشور، اظهار داشت: فیلترینگ موجود در ایران باید به گونه ای باشد که اگر هدف بر بسته شدن یک سایت است به هیچ طریقی کاربران به آن دسترسی نداشته باشند.

وی در ادامه اضافه کرد: فیلترینگ فعلی حاضر در داخل کشور علاوه بر ایجاد عدم دسترسی برای کاربران فقط برای دولت هزینه می تراشد، در حالی که عدم کارایی فیلترینگ می تواند اقتدار حاکمیت را زیر سوال ببرد.

دکتر محمدصادق افراسیابی افزود: سایت هایی که دامنه و هاست خود را از خارج کشور تامین می کنند در صورت وجود فیلترینگ توسط فیلترشکن قابل استفاده هستند.

وی تاکید کرد: شایسته است هزینه و زمانی که صرف موضوع فیلترینگ می شود، در مسیر افزایش و ارتقای سواد رسانه ای استفاده شود.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران با اشاره به ضرورت افزایش آگاهی مخاطب در فضای مجازی، توضیح داد: ارتقای سطح آگاهی کاربران فضای مجازی و به ویژه والدین می تواند بهترین جایگزین برای فیلترینگ باشد.

وی با اشاره به این که خانواده می تواند دروازه بانی پیام و محتوا را در فضای مجازی به دست بگیرد، عنوان کرد: متاسفانه خانواده های ایرانی با امکانات فنی زیادی در حوزه فضای مجازی آشنا نیستند. در حالی که شناخت دقیق والدین از امکانات فنی می تواند کنترل و مدیریت فضای مجازی را برای پدر و مادر آسان کند.

دکتر محمدصادق افراسیابی با اشاره به این که بخش مهمی از سواد رسانه ای به امکانات فنی محدود می شود، تصریح کرد: مهارت های محتوایی فضای مجازی باید از طریق دستگاه های مختلف در کشور به ویژه آموزش و پرورش پیگیری شود، در حالی که رسانه های مختلف نیز در تبیین سواد رسانه ای تاثیر بسزایی دارند.

وی در ادامه اضافه کرد: در سال گذشته حدود 7 هزار دقیقه برنامه رادیویی در حوزه فضای مجازی تولید شده است. علاوه بر این از ابتدای سال جاری تا امروز حدود 2 هزار و 400 دقیقه برنامه رادیویی تولید شده است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر رضا تقی پور با اشاره به این که واژه فیلترینگ امروزه رویکرد سیاسی به خود گرفته است، گفت: اضافه شدن رویکرد سیاسی به واژه فیلترینگ کارکرد تخصصی این پدیده را دستخوش تغییر قرار داده است.

وی افزود: در جامعه ای که ارزش هایی ماند مردم سالاری دینی مد نظر قرار می گیرد چهارچوب هایی وجود دارد که بدون اهتمام به آن ها نمی توان کارهای مختلف را پیش برد.

وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد: در فضای مجازی درصد کمی از فعالیت ها می تواند زمینه ایجاد جرم را فراهم کند، بر همین اساس می توان این درصد بسیار کم را با فیلترینگ کنترل کرد.

وی تاکید داشت: تعریف چهارچوب های مختلف در فضای مجازی می تواند بسیاری از جریان های مثبت را در این فضا برای مردم و جامعه رقم بزند.

مرتبط با این خبر

  • مراجع قضایی به اسناد عادی اعتبار کاذب می بخشند

  • تحلیل و بررسی مشکلات و مسائل وارد براسناد غیر رسمی

  • اعتبارات موجود در حوزه سلامت کشور توانایی رفع معضل ندارند

  • بسیاری از اهداف طرح تحول سلامت به اجرا رسیده اند

  • جایگاه اسناد رسمی و دلایل سرگردانی مردم به دلیل اسناد غیر رسمی در دادگاهها

  • جایگاه اسناد رسمی و دلایل سرگردانی مردم به دلیل اسناد غیر رسمی در دادگاهها

  • نقد و بررسی طرح تحول سلامت بدون بیمه در گفتگوی اجتماعی

  • فضای مجازی مطلقا قابل اعتماد نیست

  • فضای مجازی در ایران هدفمند نیست

  • طرح کارانه قاصدک پروژه ای ظالمانه و مغایر با قانون است