گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: بسیاری از اهداف طرح تحول سلامت به اجرا رسیده اند

مدیر مرکز پزشکی آموزشی درمانی کودکان بیمارستان مفید اظهار داشت: در اجرای طرح تحول سلامت ریل گذاری بسیاری از خدمات درمانی در کشور انجام شده است، در حالی که قبل از اجرا و تصویب این طرح مردم ایران از خدمات بسیاری محروم بودند.

1397/10/25
|
14:45

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی نواقص طرح تحول سلامت بدون بیمه و پزشک و خانواده و راهنمای بالینی، با حضور دکتر ناصر پروانی (مدیر مرکز پزشکی آموزشی درمانی کودکان بیمارستان مفید) و دکتر امیر صدری (روزنامه نگار و پزشک عمومی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر ناصر پروانی با اشاره به این که بیمارستان های مختلف ویترین طرح تحول سلامت هستند، گفت: بیمارستان های دولتی به عنوان مراکز اصلی ارائه دهنده خدمات به نوعی خط مقدم طرح تحول سلامت به شمار می آیند.

وی با اشاره به این که از طرح تحول سلامت شش بسته حمایتی شامل بیمارستان های دولتی می شود، اظهار داشت: در مراحل مختلف اجرای طرح تحول سلامت اعتبارات متعددی به حوزه هتلینگ مراکز درمانی اختصاص یافت.

مدیر مرکز پزشکی آموزشی درمانی کودکان بیمارستان مفید با اشاره به این که ارتقای سلامت عمومی جامعه مهم ترین هدف طرح تحول سلامت است، عنوان کرد: ارتقای کیفیت فضاهای فیزیکی درمانی و تجهیزات پزشکی در کشور از جمله موضوعاتی است که ذیل عنوان و حمایت های طرح تحول سلامت به بار نشسته است.

وی با بیان این که بروز کاهش در پرداختی بیماران در بیمارستان های دولتی از جمله اقدامات طرح تحول سلامت به شمار می آید، اظهار داشت: خوشبختانه در چهار سال گذشته ذیل اجرای ابعاد مختلف طرح تحول سلامت پرداختی های مردم به بیمارستان ها کاهش پیدا کرده است، در حالی که دامنه خدمات ارائه شده به بیماران رشد کرده است.

دکتر ناصر پروانی با بیان این که بسیاری از اهداف پیش بینی شده در طرح تحول سلامت امروزه به مرحله اجرا رسیده است، اظهار داشت: تغییر رویکرد نظام سلامت کشور و افزایش رضایت مندی مردم از این حوزه به زمان طولانی مدت نیاز دارد، اما در حالت کلی طرح تحول سلامت با کارکردهای مختلف خود در این دو حوزه عملکرد موفقی را داشته است.

مدیر مرکز پزشکی آموزشی درمانی کودکان بیمارستان مفید در مصاحبه با رادیو گفت و گو تاکید داشت: خدمات ارائه شده از منظر طرح تحول سلامت هر روز بهتر از دیروز در حال پیگیری و انجام هستند.

وی ادامه داد: در اجرای طرح تحول سلامت ریل گذاری بسیاری از خدمات درمانی در کشور انجام شده است، در حالی که قبل از اجرا و تصویب این طرح مردم ایران از خدمات بسیاری محروم بودند.

دکتر ناصر پروانی با بیان این که بسیار از افراد ایرانی قبل از اجرای طرح تحول سلامت بیمه درمانی نداشتند، عنوان کرد: طرح تحول سلامت در روزهای اولیه کار خود در تلاش بود تا افراد هرچه بیشتری را زیر پوشش خدمات بیمه ای قرار دهد و بر همین اساس در گام های اولیه حدود 11 میلیون نفر ایرانی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر امیر صدری با اشاره به گستردگی طرح تحول سلامت در نظام اداری کشور، گفت: در حال حاضر دو وزارت خانه در کشور به طور مستقیم با موضوعات مربوط به طرح تحول سلامت درگیر هستند.

وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با تکیه بر عناوین خود موضوعاتی را در دستور کار دارند که امروزه مهم ترین موضوع برای ملت ایران به شمار می آید.

این پزشک عمومی با اشاره به این که طرح تحول سلامت در تمامی ابعاد خود به موضوع درمان تقلیل پیدا کرد، اظهار داشت: متاسفانه اجرای طرح تحول سلامت ابعاد مختلف این طرح را به بخش کوچکی از حوزه درمان کشور تقلیل داد.

وی با اشاره به کیفیت پایین خدمات بیمارستان در ایام قبل از اجرای طرح تحول سلامت، عنوان کرد: طرح تحول سلامت بعد گذشته 9 ماه از شروع کار دولت جدید آقای دکتر روحانی در سراسر کشور فعال شد.

دکتر امیر صدری اضافه کرد: بدون شک طرحی مانند تحول سلامت که قرار است ابعاد اساسی کشور را در نظر گرفته و خدمات گسترده ای ارائه دهد، به مطالعه و پیش بینی های بیش از مدت 9 ماهه نیاز دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی