صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

مدیر خدمات اجتماعی شهرداری منطقه هفت تهران اظهار داشت: دسترسی آسان به مواد مختلف مخدر یا محرک در کشور و بسیاری از عوامل اجتماعی همیشه در گرایش افراد به اعتیاد تاثیر دارند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی گرایش به موادمخدر و اعتیاد، با حضور مهندس نصرالله امیری (مدیر خدمات اجتماعی شهرداری منطقه هفت تهران) و دکتر پریچهر شاهسوند (استاد دانشگاه، جامعه شناس و رئیس هیئت مدیره شبکه رشد فراگیر و توسعه پایدار) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مهندس نصرالله امیری با اشاره به این که آموزش مهم ترین طریق مبارزه با مواد مخدر است، گفت: کسب لذت و کنجکاوی و هیجان طلبی از جمله عواملی هستند که افراد را به سمت اعتیاد گرایش می دهند، در حالی که احساس خود بزرگ بینی یا بزرگ طلبی نیز در گرایش به این معضل موثر است.

وی با بیان این که اعتیاد بزرگترین معضل جوامع بشری است، اظهار داشت: اعتیاد همانند هیولایی وحشتناک است که همیشه در انتظار جوانان و خانواده ها ایستاده است.

مدیر خدمات اجتماعی شهرداری منطقه هفت تهران با اشاره به این که در معضل اعتیاد جوانان بسیار بیشتر از سایر اقشار در معرض خطر هستند، عنوان کرد: تمامی عوامل موثر در بروز اعتیاد در شکل گیری این معضل و گرایش فرد به سو مصرف مواد موثر هستند.

وی با بیان این که فقر تنها عامل موثر در شکل گیری اعتیاد نیست، تصریح کرد: دسترسی آسان به مواد مختلف مخدر یا محرک در کشور و بسیاری از عوامل اجتماعی همیشه در گرایش افراد به اعتیاد تاثیر دارند.

مهندس نصرالله امیری با اشاره به این که بیکاری یکی از عوامل مهم بروز اعتیاد در ایران است، عنوان کرد: نا برابری میان طبقات مختلف اجتماعی و اقتصادی در کشور می تواند گرایش افراد به سومصرف مواد مخدر و محرک را افزایش دهد.

وی با اشاره به ضرورت افزایش کنترل ها بر سیستم تهیه و توزیع مواد مخدر و محرک در کشور، اظهار داشت: نظارت هرچه بیشتر و کنترل چرخه های توزیع مواد مخدر می تواند آمارهای موجود در حوزه گرایش به اعتیاد را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

مدیر خدمات اجتماعی شهرداری منطقه هفت تهران با اشاره به این که مبارزه با سیستم های تهیه و توزیع مواد مخدر به عظم ملی نیاز دارد، عنوان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا با افزایش مجازات ها در سیستم تهیه و توزیع مواد مخدر آمار اعتیاد را در کشور خود کاهش داده اند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر پریچهر شاهسوند با اشاره به این که اعتیاد زمینه ساز آسیب های اجتماعی است، گفت: سازمان ملل اعتیاد به مواد مخدر را در مسمومیت تدریجی یا حادی می داند که به علت استعمال مداوم هر داروی طبیعی یا ترکیبی ایجاد شده و فرد یا جامعه را دچار بحران می کند.

وی با اشاره به این که پدیده ژنتیکی در ایجاد اعتیاد در افراد مختلف موثر است، اظهار داشت: برخی افراد به دلیل وابستگی های ژنتیکی تمایل زیادی را به استعمال دخانیات و مواد مخدر پیدا می کنند، به طوری که این تعامل می تواند در مجلس ها و گروه ها شدت بگیرد.

رئیس هیئت مدیره شبکه رشد فراگیر و توسعه پایدار با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر باید روش های خود را تغییر دهد، تصریح کرد: آموزش مهارت های زندگی مانند «نه گفتن» به فرزندان از جمله عوامل مهمی است که می تواند در کاهش اعتیاد موثر باشد.

وی با اشاره به ارتباط میان فقر و اعتیاد، توضیح داد: امروزه معضل اعتیاد در کنار خانواده های فقیر بسیاری از افراد خارج از دایره فقر را نیز گرفتار کرده است.

دکتر پریچهر شاهسوند با اشاره به ضرورت افزایش آموزش های مقابله ای با اعتیاد، عنوان کرد: شایسته است که صدا و سیما و بسیاری از رسانه های فعال در کشور به صورت ویژه موضوع و معضلات ناشی از اعتیاد را به مردم اطلاع رسانی کنند.

مرتبط با این خبر

  • بررسی دلایل افزایش متکدیان و کودکان متکدی در تهران

  • فحاشی و ناسزاگویی از پیامدهای اجتماعی تکدی گری

  • اصلی ترین عامل گریز جوانان از ازدواج چیست؟

  • افزایش متکدیان در تهران و نحوه برخورد شهرداری با این افراد

  • 97 درصد از داروهای پزشکی تولید داخلی هستند

  • خانواده و آسیب های زندگی لاکچری، جشن های نو ظهور

  • انقلاب اسلامی، بیمه همگانی و سلامت

  • واکاوی دلایل گرایش به موادمخدر و اعتیاد

  • دولت های سکولار انسان را به چشم ابزار می بینند

  • جوان فاقد امید نمی تواند انقلابی باشد