صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر محمدجواد مطهری شریف اظهار داشت: برنامه نویسان ایرانی در کنار کار برنامه نویسی همیشه با زیرساخت های لازم برای کار درگیر هستند، در حالی که یک برنامه نویس در خارج از کشور فقط به کار برنامه نویسی مشغول می شود.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی اینترنت اشیاء با شبکه ملی اطلاعات، با حضور دکتر محمدجواد مطهری شریف (کارشناس، کارآفرین و فعال حوزه IoT) و مهدی صرامی (کارشناس و مدیرعامل مجمع فعالان فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمدجواد مطهری شریف با اشاره به کارکردهای مختلف شبکه ملی اطلاعات، گفت: برخی افراد گمان می کنند که شبکه ملی اطلاعات فضای محدودی است که فرصت انجام هیچ کاری را به کاربر نمی دهد، در حالی که این طور نیست.

این کارآفرین با اشاره به تبلیغات رسانه های بیگانه در حوزه شبکه ملی اطلاعات ایران، اظهار داشت: باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری خود در یکی از پیام های نوروزی به شبکه ملی اطلاعات ایران اشاره می کند و می گوید ایران به دنبال شبکه محدود و کنترل کاربران فضای مجازی است.

وی با اشاره به این که مورد توجه قرار گرفتن شبکه ملی اطلاعات ایران در آمریکا اهمیت این پدیده را اثبات می کند، عنوان کرد: بدون شک کنترل کردن مردم در فضای مجازی نیاز ضروری و حتمی به شبکه ملی اطلاعات ندارد.

دکتر محمدجواد مطهری شریف با اشاره به موضوع اینترنت اشیا، تصریح کرد: ارزان شدن اینترنت تنها هدف از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات نیست، در حالی که موضوع ایجاد امنیت نیز تنها هدف این شبکه نیست. بلکه اقتصادی شدن اینترنت در ایران از مهم ترین اهداف شبکه ملی اطلاعات است.

وی افزود: با اقتصادی شدن اینترنت در ایران شرکت های دانش بیان می توانند در هنگام تولید محصولات مختلف هزینه های زیرساختی خود را کاهش دهند.

این کارآفرین با اشاره به فعالیت شبکه های اجتماعی داخلی، عنوان کرد: بسیاری از مردم در عین عدم اعتماد به پیام رسان های داخلی به پیام رسان های مشابه تلگرام که امکان استفاده از تلگرام را فراهم می آورند اعتماد دارند.

وی در ادامه اضافه کرد: شبکه های پیام رسان داخلی به دلیل عدم وجود زیرساخت های مناسب و مطلوب در داخل کشور امکان ارائه خدمات خوب را به کاربران ندارند.

دکتر محمدجواد مطهری شریف افزود: بسیاری از برنامه نویسان ایرانی در پیام رسان های داخلی در کنار کار برنامه نویسی همیشه با زیرساخت های لازم برای کار خودشان درگیر هستند، در حالی که یک فرد برنامه نویس در خارج از کشور فقط به کار برنامه نویسی مشغول می شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مهدی صرامی با اشاره به این که موضوع شبکه ملی اطلاعات موضوعی حیاتی و کلیدی در حوزه فضای مجازی است، گفت: اگر ما می خواهیم فضای مجازی ما فضایی فرصت محور باشد و زمینه رشد و تقویت ظرفیت های کشور را فراهم آورد و سبب ارتقای اقتصاد ملی باشد باید شبکه ملی اطلاعات پایه ریزی شود.

وی افزود: کشورهای پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی بدون شک گام های خود را بر روی شبکه ملی اطلاعات استوار کرده اند.

مدیرعامل مجمع فعالان فضای مجازی با اشاره به این که شبکه ملی اطلاعات پایه توسعه فضای مجازی در آمریکا بوده است، عنوان کرد: کشور آمریکا امروزه با استفاده از شبکه ملی اطلاعات آمریکا ظرفیت های مختلف فضای مجازی در سراسر دنیا را به نفع خودش مدیریت می کند.

وی در ادامه اضافه کرد: اینترنتی که امروزه به صورت دست سوم به ایران می رسد در واقع شبکه ملی اطلاعات آمریکا است.

مهدی صرامی با تاکید بر این که ایران اینترنت درجه سوم دارد، اظهار داشت: واسطه های مختلفی که باعث می شوند اینترنت به ایران برسد هزینه های این فضا را برای مصرف کننده ارتقا می دهد.

مرتبط با این خبر

  • هدف شبکه ملی اطلاعات ایجاد استقلال فرهنگی و اقتصادی است

  • بیش از 75 درصد از کل ترافیک کشور صرف یک نرم افزار خاص می شود

  • راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اراده می خواهد، زیرساخت ها آماده هستند

  • اقدامات موثر بسیج در پدافند سایبری دشمن/ دولت از شبکه ملی اطلاعات حمایت کند

  • انحصار یک شرکت دولتی، دلیل توقف شبکه ملی اطلاعات

  • مردم را از شبکه ملی اطلاعات ترسانده اند

  • کنترل تجهیزات اینترنتی کشور در دست امریکاست

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • هر روز تاخیر در اجرای شبکه ملی اطلاعات، خطر تهدیدات امنیتی را افزایش می دهد +صوت

  • زیرساخت های ارتباط فضای مجازی در داخل کشور فراهم است +صوت