صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

معاون امور بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: حدود 28 درصد از کل بازنشستگان تامین اجتماعی را بازنشسته های پیش از موعد تشکیل می دهند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی سالمندی و نظام بیمه ای و بازنشستگی، با حضور مریم فروزان (معاون امور بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی) و دکتر داریوش پناهی زاده (معاون اداره کل درمان مستقیم و مسئول برنامه سالمندی معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مریم فروزان با اشاره به فعالیت های سازمان بیمه تامین اجتماعی، گفت: در حال حاضر 42 میلیون نفر در ایران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند، به عبارت دیگر 52 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش این سازمان مورد حمایت بیمه ای قرار می گیرند.

وی با اشاره به تدابیر سازمان تامین اجتماعی در حوزه رفاه مستمری بگیران، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 45 درصد از مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی سنی بالای 65 سال دارند، چرا که بازنشستگان با سن جوان در این سازمان مشغول دریافت خدمات بیمه ای هستند.

معاون امور بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به بازنشستگی های زودهنگام در سازمان تامین اجتماعی، عنوان کرد: حدود 28 درصد از کل بازنشستگان تامین اجتماعی را بازنشسته های پیش از موعد تشکیل می دهند.

وی افزود: بازنشستگی های پیش از موعد باعث شده تا سازمان تامین اجتماعی خیلی زودتر از حد معمول به برخی از مراحل برسد.

مریم فروزان اضافه کرد: در زمان راه اندازی سازمان تامین اجتماعی در قانون آن زمان عنوانی یا محتوای بازنشستگی پیش از موعد وجود نداشت، در حالی که این محتوا در شرایط خاص و به صورت مقطعی در برخی از شهرستان ها یا مشاغل سخت اجرایی می شد.

وی افزود: در دهه گذشته قوانینی مورد تصویب قرار گرفت که علاوه بر افزایش تعداد مستمری بگیران، باعث شد تا بندهای مربوط به مشاغل سخت در مرحله اجرا باقی بماند.

معاون امور بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به آمار بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در دهه های گذشته، توضیح داد: در بازه زمانی سال 60 تا 85 سازمان تامین اجتماعی حدود 1 میلیون و 500 هزار نفر بازنشسته از این سازمان خدمات دریافت می کردند. در حالی که از سال 85 تا 95 همین تعداد به جمع مستمری بگیران سازمان اضافه شده اند.

وی با اشاره به کارکرد های سازمان تامین اجتماعی در کشور، عنوان کرد: سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بیمه گر است و بر همین اساس نقش حمایتی در کشور ندارد.

مریم فروزان با اشاره به فعالیت های سازمان تامین اجتماعی در راستای ارتقای رفاه بازنشستگان، اضافه کرد: پرداخت مستمری و مزایای جنبی، تعهدات بلند مدت و ارائه خدمات رفاهی و غیر حضوری سه قالب کلی از خدماتی هستند که سازمان تامین اجتماعی در دستور کار قرار داده است.

وی با اشاره به این که بر اساس ماده 96 سازمان تامین اجتماعی مستمری های این سازمان سالیانه افزایش پیدا می کنند، تصریح کرد: حق عائله مندی، حق اولاد، حق سنوات، کمک هزینه همسر متکفل فرزند و هزینه عیدی از جمله خدماتی است که از سمت سازمان تامین اجتماعی به مستمری بگیران ارائه می شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر داریوش پناهی زاده با اشاره به رشته رزیدنتی سالمندی در ایران، گفـت: رشته طب سالمندی مانند سایر رشته ها وقتی در دانشگاه ها مورد پذیرش دانشجو قرار می گیرد، باید طب فرآیند قانونی مورد پذیرش دانشگاه ها قرار بگیرد.

وی با اشاره به این که طب سالمندی رشته جدیدی است، اظهار داشت: فرآیند طب سالمندی همانند سایر رشته های دانشگاهی باید در شورای عالی بیمه سپری شده و مورد تصویب قرار بگیرد، بر همین اساس در صورت تصویب این رشته دانشگاهی در شورای عالی بیمه طب سالمندی می تواند ذیل خدمات بیمه قرار بگیرد.

معاون اداره کل درمان مستقیم و مسئول برنامه سالمندی معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: ارائه خدمات در حوزه طب سالمندی هزینه های سازمان های بیمه گر را افزایش نمی دهد، در حالی که باید مورد تصویب دقیق شورای عالی بیمه قرار بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • اقدامات و برنامه ریزی ایمنی سازمان آتش نشانی و اورژانس کشور

  • مالباختگان با شماره پرونده خود به سامانه نما مراجعه کنند

  • نیروی انتظامی همگام با نیازهای جامعه رشد می کند

  • مراکز معاینه فنی در نوروز شیفت کاری خود را افزایش می دهند

  • اقدامات و برنامه‌ریزی‌های نیروی انتظامی برای سفرهای نوروزی

  • امسال در تمامی کالاها افزایش نرخ داشتیم

  • بررسی اقدامات، برنامه‌ریزی ها و تمهیدات سفرهای نوروزی در گفت و گوی اجتماعی

  • 30 درصد از سالمندان کشور تنها هستند

  • هزینه برخی از درمان ها برای سالمندان معقول نیست

  • سالمندان ایرانی احساس تنهایی می کنند