گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: سالمندان به درمان در داخل منزل نیاز دارند

رئیس برد سالمندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: به دلیل نیازی که یک سالمند به مرکز توانبخشی دارد سازمان بیمه گر باید حمایت های متعددی را به عمل بیاورد.

1397/12/22
|
08:45
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی سالمندی و نظام سلامت، با حضور دکتر رضا فدای وطن (رئیس برد سالمندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و احمد همتی (عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر رضا فدای وطن با اشاره به تعهدات سازمان های بیمه گر در قبال سالمندان، گفت: بیشترین تعهدات سازمان های بیمه گر در موضوع سالمندی به پدیده های حاد مربوط می شود.

وی افزود: سازمان های بیمه گر از بدو تولد یک فرد هزینه های بیمه ای افراد را شروع کرده و تا میان سالی ادامه می دهند، در حالی که این سازمان ها پاسخگوی نیازهای مختلف دوران سالمندی افراد نیستند.

رئیس برد سالمندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سازمان های بیمه گر هزینه درمان ها و نگهداری های طولانی مدت سالمندان پرداخت نمی کنند، اظهار داشت: پیامبر اسلام می فرمایند که سالمندان در بین شما مایه برکت و رحمت هستند.

وی با بیان این که یک بزرگ در بین خانواده اش مانند پیامبری در میان امت است، عنوان کرد: در سراسر دنیا سازمان های بیمه گر عده ای از درمان ها را برای پرداخت هزینه مقبول نمی دانند که از جمله آن ها می توان به عمل های زیبایی اشاره کرد.

دکتر رضا فدای وطن در ادامه اضافه کرد: بدون شک حضور یک سالمند در مرکز توانبخشی یا نگهداری به دلیل افزایش زیبایی یا اعمالی مانند این نیست، بر همین اساس به دلیل نیازی که یک سالمند به مرکز توانبخشی دارد سازمان بیمه گر باید حمایت های متعددی را به عمل بیاورد.

وی با بیان این که بیمه های هزینه های درمان در خانه را پرداخت نمی کنند، عنوان کرد: در بسیاری از مواقع یک سالمند درمان های مورد نظر در بیمارستان را باید در محل خانه خود دریافت کند و تفاوت چندانی با نوع بیمارستانی درمان ندارد.

رئیس برد سالمندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: عدم حمایت سازمان های بیمه گر از درمان های خانگی باعث می شود تا میزان تخت های بیمارستانی در کشور با کاهش رو به رو شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو احمد همتی با اشاره به محدودیت های موجود در منابع حوزه بهداشت و درمان کشور، گفت: جمعیت سالمندی ایران در حال حاضر روز به روز رو به افزایش است، بنابر این کشور باید با این وضعیت خود را تطبیق دهد.

وی افزود: شایسته است که متناسب با رشد جمعیت سالمندی در کشور امکانات مناسبی برای زندگی این قشر به فراهم شود.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس در ادامه اضافه کرد: بسیاری از موضوعات مربوط به سالمندی امروزه باید در قلب طرح یا لایحه های مختلف در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که حمایت از این قشر نیازمند پیش بینی و آینده نگری است.

وی افزود: مجلس و دولت باید با برنامه ریزی های بسیار ویژه طرح های مختلفی را برای جمعیت سالمند امروز و آینده کشور تصویب و اجرا کنند.

احمد همتی با اشاره به این که بسیاری از سالمندان ایران حقوق یا مستمری بگیر هستند، عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی سعی داشته با حقوق سالمندان را با وضعیت آن ها متناسب سازی کند.

وی با اشاره به این که درآمد خانواده از مهم ترین ارکان موثر در میزان سلامت خانواده است، تصریح کرد: در حال حاضر دولت مکلف شده تا حقوق ها را به تناسب با زندگی افراد همسان کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی